Return to Index     New Search


Take Arms
Charlie Co.
2nd/35th Infantry Regiment


Cacti Blue


1964 to 1966 SP4 HAROLD J. SIMONEAUX  
  (FRENCHY)
AUTO.RIFLEMAN/SQ. LEADER
3rd platoon 1st squad
 
 
03-69 to 12-69 James L. Robertson  
   
 
11-67 to 12-67 PFC Samual H. Nieto  
  (63 Kilo)
RTO
Attached from C-Battery 2/9 Artillery
 
 
3/68 to 3/69 SP4 Michael L. Keranen  
  (Mike)
RTO
 
 
04-68 to 05-69 SGT ALLEC W. Hall  
  (POP,s)
Grunt
1st Plt 1st Sqd
 
 
6/69 to 6/70 William A. Privara  
  (Bill)
 
 
6/69 to 6/70 SGT William A. Privara  
  (Bill)
Recon/MortAR
Recon M79 Mortar platoon 81mm
 
 
11-67 to 10-68 SGT Bill Patterson  
  (Hippie)
Platoon Sargent
Mortor
 
 
7/67 to 7/68 1LT James S. Bazemore  
  Platoon Leader
3rd Platoon
 
 
11/67 to 02/68 PVT Marvin D. Bickel  
  Rifleman
 
 
2001 to 2010 SFC Bradley S. Bricker  
  Platoon Sergeant
2nd Platoon
 
 
06/68 to 06/69 Joseph L. Bradley  
  (Joe)
 
 
01/69 to 01/70 SP4 Thomas Dey  
  (Tom)
Rifleman
 
 
8-61 to 2-67 SFC Frankie G. Willard USA(Ret)  
Rifleman/Machine Gunner
Weapons Squad, 1st Platoon
Was in 2/35th in Hawaii 8/61-8/64, 1st Plt Co C 5/65-12/65, 1st Plt Co C 1/66-2/67 Pleiku. I was also in the first group of door gunners to be sent to Vietnam in March 1963. We were attached to the 93rd Light Helicopter Co. at Soc Trang.
 
1962 to 1965 Michael Y. Mesa  
   
 
1962 to 1964 SP4 James C. McCarter  
Company Clerk
Would like to contact anyone that remembers me.
 
1963 to 1966 Allan N. Meyer  
 
 
1963 to 1966 Ronald S. Jillson  
   
 
1963 to 1966 Homer Nunez  
   
 
1963 to 1966 LTG Robert L. Ord III USA(Ret)  
  CO
 
 
1963 to 1966 LTC Michael A. Tryon USA(Ret)  
Company Cmdr
Was CO Charlie 2/35th 1966
 
1963 to 1966 Ignacio DeLaRosa  
   
 
5-63 to 12-65 SGT Lawrence Bowman  
Machine Gunner
1st Platoon, Weapons Squad
 
 
5-63 to 5-66 SP4 Troy Lee Bowman  
Machine Gunner
Weapons Squad, 1st Platoon
 
 
7-63 to 7-65 SP4 Frank A. Lynn  
90mm Recoiless gunner
2nd Platoon
 
10-63 to 12-66 SSG James M. Metzler  
Squad Leader
2nd Platoon, 1st Squad
 
1964 to 1967 Jon D. Amundson  
   
 
1964 to 1967 Philip M. Hord  
   
 
1964 to 1966 John A. Cothran  
   
 
12-64 to 6-67 SGT Calvin Crosby, Jr.  
  2nd Squad, 3rd Platoon
 
 
1965 to 1966 Thomas R. Wissinger  
  Platoon Leader
Weapons Platoon
 
 
1965 to 1967 Raymond G. Pollard III  
   
 
1965 to 1967 Ray Burns  
   
 
1965 to 1967 Thomas P. Finnerty  
   
 
1965 to 1967 Nick A. Congemi  
   
 
1965 to 1966 COL Barrie E. Zais USA(Ret)  
   
 
1965 to 1967 Robert J. Prunier  
   
 
1965 to 1966 SP4 Donald S. Lindsey  
  (Steve)
RTO, Grunt
3rd Platoon
 
 
1965 to 1969 SFC Jessie Campos USA(Ret)  
  Served with A B & C Companies Two tours 65-66 & 68-69
 
 
5-65 to 8-66 SP4 Paul D. Watson  
  Fire Team Leader
1st Squad, 4th Platoon
Well, I got out of the service and into the fire department. Been in the Fire Service for 30 years.
 
 
10-65 to 1-67 SSG Refugio Garces  
  Team/Squad Leader
2nd Squad, 2nd Platoon
 
 
12-65 to 12-66 LTC Charles W. Brown USAR(RET)  
   
 
01-66 to 01-67 Thomas H. Snider  
   
 
1966 to 1967 CPT Ronald B. Rykowski  
  (Rick)
Company Commander
 
 
1966 to 1967 James Harris  
   
 
1966 to 1967 George Thomas Jr.  
   
 
1966 to 1967 Robert H. Woods  
   
 
1966 to 1967 SSG William R. Morris USA(Ret)  
   
 
1966 to 1967 Robert E. Goff  
  (Bob)
 
 
1966 to 1967 Robert E. Grote  
   
 
1966 to 1967 James Phillips  
   
 
1966 to 1967 John Murphy  
   
 
1966 to 1967 Huey P. Danley  
   
 
1966 DeLane Fetzer  
   
 
1966 to 1967 Ramon T. Pulliam  
   
 
1966 to 1967 Michael Dolan  
   
 
1966 to 1967 Richard G. Soloway  
   
 
1966 to 1967 John A. Washington  
   
 
1966 to 1967 Richard Truesdell  
   
 
1966 James A. Stewart  
   
 
1966 to 1968 Buck D. Anderson  
  LRRP Team and Dog Handler
 
 
4-66 to 6-67 SP4 Bill Thornton  
  (Doc)
Medic
2nd Platoon, HHC
 
 
05-66 to 03-67 John K. Shryock  
  3rd Platoon
 
 
5-66 to 3-67 SGT Lloyd Brown  
  Squad Leader
1st Squad, 1st Platoon
 
 
12-66 to 03-67 1LT William Stoner  
  (Bill)
Platoon Leader
 
 
1967 to 1968 2LT Wayne D. George, USA (Ret)  
  FO
 
 
1967 to 1968 James D. Wortz  
   
 
1967 to 1968 Herman R. Foote  
   
 
1967 to 1968 Dominic Gaudio  
   
 
1967 to 1968 David M. Mullins  
   
 
1967 to 1969 Ron Delgado  
   
 
1967 to 1968 Burklin Calhoun  
   
 
1967 to 1968 Charles Griffin  
   
 
1967 to 1968 Gordon Helsel  
   
 
1967 to 1968 Purvis Peeler  
  Platoon Leader
 
 
1967 to 1968 Michael D. Fioretti  
  2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 Volley Hunt Jr.  
   
 
1967 to 1968 Norman Lipford  
   
 
1967 to 1968 Leo Nicholes  
   
 
1967 Bobby D. Shelton  
   
 
1967 to 1968 Vernon Sebetka  
   
 
1967 to 1968 Spencer Tapp  
   
 
1967 to 1968 John M. Thomas  
   
 
1967 to 1968 Gary Thorpe  
   
 
1967 Ron Urgola  
   
 
1967 to 1968 Jessie Velasquez  
   
 
1967 to 1968 Tom Warney  
   
 
1967 to 1968 Charles Simmons  
   
 
1967 to 1968 Don Willis  
   
 
1967 to 1968 George Rollins  
   
 
1967 to 1968 Dwight Robinson  
   
 
1967 to 1968 Rupert Pritchett Jr.  
   
 
1967 to 1969 Robert R. Pearce  
   
 
1967 to 1968 Donald L. Pananen  
   
 
01-67 to 01-68 D.C. Bell  
   
 
1967 to 1968 Dennis G. Shore  
   
 
1967 to 1968 Thomas J. O'Connor  
3rd Platoon
 
1967 to 1968 Rev Willie E. Clark  
  1st Platoon
 
 
1967 to 1968 Jimmie L. Holmes  
  2nd Platoon
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
1967 to 1968 1LT C. Kent Ferrie  
  Platoon Leader
1st Platoon
Was also XO with B 2/35
 
 
1967 to 1968 Robert L. Miller  
  (Bob)
 
 
1967 to 1968 Charles R. Morefield  
  2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 COL Richard H. White USA(Ret)  
(Rick)
Platoon Leader
3rd
Was also Recon Platoon Leader 2/35th
 
1967 Gerald K. McFadden  
   
 
1967 to 1968 Charles R. Morris  
  2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 Larry Luscri  
  (Yo Lusk)
2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 MSG Thomas W. Gragg USA(Ret)  
2nd Platoon
35TH INFANTRY REGT MUSEUM CURATOR
 
1967 Duane C. Jacobson  
   
 
1967 to 1968 Joel M. Luethjohann  
  1st Platoon
 
 
1967 to 1968 John Bordson  
   
 
1967 to 1968 William Keller  
  (Bill)
2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 Ben Roberts  
  RTO
2nd Platoon
 
 
1967 to 1968 Scott Barry  
   
 
1967 to 1968 Glenn Roberts  
  Squad Leader
3rd Platoon
 
 
1967 to 1968 Charles Aitchison  
  (Chick)
2nd Plt RTO for Plt Sgt and Thumper
 
 
1967 to 1968 1LT Glenn Cratty  
  Platoon Leader
2nd Platoon
 
 
1966 to 1967 George R. Eddy Jr.  
   
 
1967 to 1968 Shockey Mayle  
  Point Man
2nd Platoon
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
5-67 to 1-68 SP5 Joe Baker  
  (Doc Baker)
Medic
2nd Platoon
 
 
03-67 to 01-69 Ronald G. DeLuca  
   
 
3-67 to 3-68 Rollins G. Fontenot  
  Plt Sargent
1st Platoon
 
 
3-67 to 5-67 PFC Jack K. Torbett  
  Mortar Man
 
 
3-67 to 3-68 SGT Michael B. Miller  
  (Mike)
RTO and Chief Computer in FDC
3rd and Mortar Platoons
 
 
04-67 to 04-66 Randy Thorne  
  (Tex)
2nd Platoon
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
4-67 to 4-68 SP4 Daniel LaRoche  
RTO
1st Platoon
 
5-67 to 5-68 SP4 Richard L. Matin  
  (Rick or Preacher)
Rifleman
3rd Squad, 3rd Platoon
 
 
7-67 to 7-68 SGT John L. Anderson  
  (Andy, Sgt Ponytail)
Squad Leader
2nd Squad, 1st Platoon
 
 
8-67 to 2-68 SP4 John Wayne Land  
  1st Platoon
 
 
8-67 to 7-68 SGT Kenneth L. Smith  
  (Smitty)
Machine Gunner, Squad Leader
1st Platoon
 
 
8-67 to 7-68 MSG Kenneth W. Watters USA(Ret)  
  (Ken)
M60 Machine Gun
1st Platoon
Made a career of it. Six years in Germany and one in Korea. Now MSG retired (1987).
 
 
09-67 to 09-68 Ronald L. Braun  
  1ST Platoon
 
 
9-67 to 8-67 Jerry B. Pruitt  
  (JB)
3rd Platoon
 
 
10-67 to 3-68 PFC Tom Piety  
  (Tom)
M-60 Machine Gunner
If you knew me email or call me.
 
 
11-67 to 11-68 Glenn D. Spivey  
  3RD PLATOON
 
 
11-67 to 11-68 William E. Shindle Jr.  
  4th Platoon
 
 
11-67 to 11-68 SGT Dennis D. Birkey  
  (Birk)
Rifleman
3rd Platoon
 
 
12-67 to 11-68 Jim Livings  
  Mortar Platoon
 
 
12-67 to 5-68 SP4 James Ebel  
  Rifleman
1st Squad, 1st Platoon
 
 
1968 to 1969 Jimmy H. Smith  
   
 
1968 to 1969 Norman T. Metcalf  
   
 
1968 to 1969 MAJ William R. McCall, USA, (RET)  
  (Rogers)
Company Cmdr
 
 
1969 to 1970 Richard J. Leisner  
   
 
1968 to 1969 Arthur V. Gahagan  
  (Art)
 
 
1968 to 1969 Richard Ross  
   
 
1968 to 1969 Robert Schuon  
  RTO
Recon & TOC
 
 
1968 to 1969 Paul Crary  
  Platoon Leader
2nd Platoon
 
 
1968 Barry Toll  
  (Circus)
MEMBERSHIP EXPIRED
 
 
1968 Luther E. Clark Jr.  
   
 
1968 to 1969 David P. Boger  
   
 
1968 to 1969 Charles Rea  
   
 
01-68 to 01-69 Carroll Dawkins  
   
 
1968 to 1969 John Baron  
  (Jack)
 
 
1968 Larry Shaw  
  Squad Leader
2nd Platoon
 
 
1968 to 1969 Rodolfo S. Rodriguez  
  (Rod)
Plt Sargent
3rd Platoon
 
 
1968 to 1969 Charles R. Winn  
  Platoon Leader
Recon Platoon
 
 
1968 Jerry L. Holman  
   
 
1968 to 1969 Terry Schultz  
  M-60 Gunner/RTO
2nd Platoon
 
 
1968 to 1969 Antoine E. Williams  
   
 
1968 John R. Pridgen  
   
 
1968 to 1969 SGT Benny Claxton  
  Asst Machine Gunner
 
 
1968 to 1969 James Gosa  
  (Jake)
Platoon Leader
 
 
1968 to 1969 Frank Zabler  
   
 
1968 to 1969 Harold Laird  
   
 
1968 Whichard Standifer  
  Medic
2nd Platoon
WIA AT DUC LAP 9/30/68
 
 
1968 to 1969 Cecil W. Taylor  
   
 
1968 to 1969 Blaine L. Shafer  
   
 
1968 to 1969 Dave K. Meyercord  
   
 
1968 to 1969 Richard McGill  
   
 
1968 to 1969 Carl F. Stultz  
  2nd Platoon
 
 
1968 William Bradley  
  (Bill)
2nd Platoon
 
 
1968 Edward W. Hart  
   
 
03-68 to 03-69 Robert Terhaar  
  (Bob)
Rifleman and Mortars
2nd Plt & Mortar Plt
 
 
3-68 to 7-68 1LT Ben C. Youmans  
(Two-Six)
Platoon Leader
2nd Platoon
 
3-68 to 3-69 SP4 Neil Dennisneil  
  (Neilc)
Rifleman
1st Squad, 1st Platoon
 
 
1968 to 1969 Johnny M. Smith  
  Rifleman
2nd Platoon
 
 
04-68 to 69 SP4 Francis Wheeler  
  (Wheels)
Mortars
4th Platoon
 
 
4-68 to 4-69 SGT Brent G. McClellan  
  (Benson & Mac)
Squad Leader Mortars
4th Platoon C-40
 
 
5-68 to 6-69 SP4 Daniel Davis  
  (Boone)
Point Man & Team Leader
1st Squad, 3rd Platoon
 
 
7-68 to 7-69 SGT Wayne Sykes  
  Squad Leader
3rd Squad, 3rd Platoon
 
 
8-68 to 9-69 SP4 Barry H. Martin  
  Squad Leader
4th Platoon C-40
 
 
9-68 to 2-69 1LT Donald L. Blankin  
(Don)
Forward Observer
Artillery FO
 
 
9-68 to 4-69 SP4 Johnny Wayne Barnes  
  (Mississippi)
 
 
9-68 to 9-69 SP4 George Oliver Sedgwick III  
  (Ole)
Grunt (11B)
 
 
9-68 to 9-69 SSG Duane D. Cooper  
  (Sgt)
Squad Leader / Platoon Sgt.
2nd Platoon
 
 
10-68 to 10-70 CPT Ward K. Odom  
  Platoon Ldr, S-3 Air and S-2
C 1/35 10-68 to 6-69, A 1/35 6-69 to 10-69, HHC 2/35th 7-70 to 8-70, C 2/35th 8-70 to 10-70
 
 
1969 George E. Vazanellis  
   
 
1969 Ronald R. Glocker  
   
 
1969 Sheldon Johnson  
  If you know this Cacti we can help you find him.
 
 
1969 Billie Roy  
   
 
1969 to 1970 Fred McNabb  
   
 
1969 to 1970 Richard G. Marinel  
   
 
1969 William E. Nicholson III  
   
 
1969 to 1970 Neal Bruce Kearley  
   
 
1969 to 1970 Larry K. Hoekstra  
   
 
1969 to 1970 SGT Ronald Duda  
  Squad Leader
1st Squad, 1st Platoon
 
 
1969 to 1970 Mike Hayden  
  MEMBERSHIP EXPIRED
 
 
1969 to 1970 SSG Dwight F. Davis  
Platoon Sgt
2nd Platoon
 
 
1969 to 1970 George Keener  
 
 
06-69 to 06-70 Danny Calzada  
   
 
06-69 to 08-70 Michael D. Smith  
   
 
01-70 to 08-70 Sidney E. McMahen  
   
 
1970 Robert T. Stevens  
   
 
1969 to 1970 1LT Glenn R. Troester  
  Platoon Leader
2nd Platoon
 
 
1970 William John Stone  
   
 
1970 Charles N. Shelton  
   
 
1970 William J. Gano  
   
 
1970 to 1970 SGT Joseph Kehlenbach  
  (Sarge)
2nd Platoon
 
 
01-70 to 11-70 SP4 Karl V. Potter  
  (Sundance)
RTO, CO and PLT
3rd Platoon
 
 
2-70 to 10-70 MAJ Ralph James USA (Ret)  
  (LT)
1st Platoon Ldr, CO, S4
1st Platoon
 
 
05-70 to 12-70 SP4 Kraig Konnerth  
  (Dutch)
Rifleman
2nd Squad, 4th Platoon
 
 
10-94 to Pres SFC Gerard J. Normand  
  (Big Norm)
Platoon SGT
Recon Platoon
 
 
6-95 to 10-97 SP4 Tony Gonzalez  
  (Gonzo)
RTO, R & U
1st Platoon
 
 
10-95 to 12-98 SP4 Lyle Lehmann  
  Dragongunner
3rd Squad, 1st Platoon
 
 
1997 to 2004 1SG Patrick K. Akuna Jr. (USA)  
  1SGT HHC
 
 
9-97 to 2-01 SSG John I. Keawe  
  Squad Leader
1st and 2nd Wpns squad
 
 
10-97 to 9-01 SGT Chad L. Hutson  
  Team Leader
1st Squad, 1st Platoon
 
 
11-00 to 11-06 SP4 Eric A. Perez  
  (Pinchie)
grenadier, team leader
1st plt-1st sq, 3rd plt-1st sq
 
 
06-01 to Pres 1SG Brandon S. Haywood  
  1Sgt
Also B-2/35 and HHC2/35th
 
 
2003 PV2 Shaun D. Camacho  
  (Macho)
Grenadier
1st Squad, 3rd Platoon