Return to Index     New Search


Take Arms
Roster by Date 1940-1967
35th Infantry Regiment


03-40 to 06-45 Emil E. Matula  
  Dog Company, 1st Battalion
George Company, 2nd Battalion
 
 
1935 to 1938 CPT Merle C. Madaffer USA (Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1936 to 1945 Vincent Seminavage  
  HHC, RegHQ
SCHOFIELD BARRACKS DECEMBER 07, 1941
 
 
1939 to 1945 Kenneth Hoser  
  HHC, RegHQ
 
 
1939 to 1942 LTC Jacob M. Freeman USA(Ret)  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John J. Garcia  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John Hosfield  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Bob Harrison  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Phil C. DiMaria  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Leonard R. Berk  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1943 LTC Kenneth E. Todd USA(Ret)  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1941 to 1944 Albert A. Llewellyn  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1941 to 1945 Leopold O. Carrillo  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Floyd E. Sterner  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 George J. Andrews  
  Able Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Theodore W. Pavlovich  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John Ferrer  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1944 David Serebrin  
  HHC, RegHQ
 
 
1941 to 1945 Steve Arden  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1946 Melvin Hackel  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1942 to 1945 Roth S. Schleck  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1942 to 1946 Bert H. Miles  
  Service Company, RegHQ
 
 
1942 to 1945 George Sedlak  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1945 LTC Louis J. Kidhardt USA(Ret)  
  HHC
 
 
1942 to 1945 James C. Cook  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1942 to 1945 Robert L. Muzzy  
  King Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1942 Welford A. Sherman Jr.  
  HHC, RegHQ
 
 
1942 to 1945 Angelo Biancalana  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1944 William H. Adamick  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1944 Rolland A. Pohe  
  Charlie Company, 1st Battalion
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
2-42 to 8-46 Stephen Sheba  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
02-42 to 10-45 PFC Clarence L. Rouse  
(Rugged)
Demolition Specialist
HHC, 2nd Battalion
 
1943 to 1945 Joe Adamik  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1945 Charles Tomsick  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1944 George F. Chance  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1943 to 1945 Hal Dibble  
  Wounded on Luzon April 1945 35th Infantry Regt.
 
 
1943 to 1945 Alfon Schwarz  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1946 Charles E. Munson  
  Baker Company, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1946 Paul W. Baehr  
  Able Company, 1st Battalion
 
1943 to 1945 John C. Arbaugh  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
04-43 to 08-45 PFC Frank Marks  
Rifleman
1st Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
Detached to Reg. HQ. late June '45 to print the Cacti New and become a comedian in the Cacti Caravan (A group that entertained the troops).
 
1944 to 1946 Charlie Como  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Gene R. Bennett  
  Anti-Tank Platoon
HHC, RegHQ
 
 
1944 to 1945 Peter Ficorelli  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1945 John W. Baynes  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1944 to 1946 Edward H. Pascoe  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 E. Dean Browning  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1944 Orin W. Love  
  Anti-Tank
 
 
1944 to 1946 John B. Kenny  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1944 to 1945 Donald J. Meyer  
  Anti-Tank Company
HHC, RegHQ
 
 
1944 to 1946 William L. Alexander  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 SGT William Barber  
(Bill)
Commo Platoon
HHC
 
 
1944 to 1949 Wilbur R. Sellers  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Samuel E. Hopwood  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1944 to 1945 Herbert H. Adams  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
3-44 to 4-51 SSG Enrique Maldonado  
(Hank)
2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
HHC, RegHQ
Served in both WWII and Korea lives in Mexico
 
 
05-44 to 01-46 SGT Charles R. Wilson  
  Platoon Leader
1st Squad, 2nd Plt
Dog Company, 1st Battalion
 
 
06-44 to 04-45 Charles R. Sheaffer  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
07-44 to 12-45 CPT Elisha C. Sease  
  Company CO
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1945 to 1946 Guy J. Gardner  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC
 
 
1945 to 1946 Charles F. Bechtold  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1945 to 1946 Lawrence E. Helms  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1945 William E. Leslie  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1945 to 1946 John D. Nicol  
  HHC, RegHQ
 
 
1945 to 1946 Jack Lee Moriarty  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Paul McGilton  
  Love Company, 3rd Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1945 to 1946 Richard L. Hathway  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1945 to 1946 Robert W. Fong  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
06-42 to 04-45 LTC William H. Schumacher, USA (Ret)  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1945 Kenneth W. Eubanks  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1945 Audrey Dealon Stanley  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
2-45 to 4-46 PVT Everett E. Perry  
  Medic
T-4
HHC, 1st Battalion
 
 
2-45 to 8-46 Tech5 Ralph E. Dean  
   
 
03-41 to 10-45 Arthur Zaccaria  
  Able Company, 1st Battalion
Also served with Cannon Company
 
 
03-45 to 10-47 Edgar B. Smith  
  HHC, RegHQ
 
 
04-45 to 09-45 Tom Wetherell  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
08-45 to 12-45 Charles D. Hill  
  Platoon Leader
1st Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 1LT Thomas M. Spellman  
  Platoon Leader
2nd Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 1LT Ambrose Killarin, Jr.  
  Platoon Leader
Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 2LT John Myron, Jr.  
  Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 2LT John Lindsay  
  Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
09-45 to 12-45 1LT John B. Amaker  
  XO
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1946 to 1947 Howard E. James  
  Love Company, 3rd Battalion
Service Company, RegHQ
Japanese Occupation
 
 
1946 to 1948 W. Tim Andrews  
  HHC, RegHQ
JAPAN OCCUPATION
 
 
1946 to 1948 Harold E. Corn  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1946 to 1948 Richard G. Manley  
  Love Company, 3rd Battalion
Japanese Occupation
 
 
1946 to 1947 Loren McGrew  
  How Company, 2nd Battalion
Japan Occupation
 
 
1946 to 1948 Jim Rynn  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
3-46 to 8-47 PFC Henry Thayer Jr  
  Heavy Machinegunner
 
 
12-46 to 12-47 PFC Frank V. Meehan  
  (Irish)
BAR Man
1st Squad, 1st Platoon
Baker Company, 1st Battalion
 
 
1947 George R. Vargo  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1947 to 1948 Floyd D. Penney  
  Service Company, RegHQ
 
 
1-47 to 3-48 Shimman Richard  
  Fox Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
JAPAN OCCUPATION
 
 
1947 to 1948 Richard Shimman  
  Fox Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1947 to 1948 Gerald J. Foley  
  HHC
Japanese Occupation
 
 
1-47 to 7-50 SFC Alfred Wetmore  
  Weapons Squad Leader
4th Squad, 2nd Platoon
George Company, 2nd Battalion
 
 
1-47 to 3-48 PFC James D. Ballance  
  (J.B.)
Train, train, train
1st Squad, 1st Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1948 to 1951 Sedrel Lee  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1948 to 1952 Lester Blevins  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1948 to 1951 Leonard Fessman  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1948 to 1953 CPL Raymond M. Thibodeau  
  Medic
Medical Company, RegHQ
 
 
1948 to 1951 SSG Garner W. Brock USA (Ret)  
  Service Company, RegHQ
 
 
5-48 to 10-51 Tech5 Walter F. Perry  
  Medical Tech MOS 409
1st Platoon, A Co.
Medical Company, 1st Battalion
 
 
1949 to 1952 George L. Busselen  
  Mortar Man
Heavy Mortar Platoon
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1950 Raymond L. Wager  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Clayton D. Meyer  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1949 to 1950 Donald M. Tolliver  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1949 to 1951 GEN Sidney B. Berry USA(Ret)  
  CO
Able Company, 1st Battalion
A Company Commander Korea
 
 
1949 to 1951 Richard P. Ziemba  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1949 to 1951 LTC Harold H. Hartstein USA (Ret)  
  Love Company, 3rd Battalion
HHC, RegHQ
 
 
1949 to 1951 Norman L. Romine  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1949 to 1950 SFC Frank N. Kruczynski USA(Ret)  
Litter jeep driver
Aid Station
Medical Company, RegHQ
 
1949 to 1951 John L. Bennington  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1951 Herman J. Boos  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1950 Harley J. Coon  
  Baker Company, 1st Battalion
FORMER POW KOREA
 
 
1949 to 1950 Charles H. Van Lear  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Ken Easterday  
  Baker Company, 1st Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1952 Parvin L. Misner  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Michael H. Attikson  
  Medical Company, RegHQ
 
 
01-49 to 02-51 CPL Jess H. Perkins  
  (Perk)
Infantry Recon
I&R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
3-49 to 2-51 SSG William F. Burns  
  (Little Mooch)
Rifleman, Squad Leader
Security Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
04-49 to 09-51 SFC Herbert Vance  
  Mail Clerk
Security Platoon
HHC, RegHQ
 
 
07-49 to 08-50 Young Ben Irvin  
4th Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Robert Aaron  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Peter Brandt  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1952 Harry Sopin  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 Floyd David Walker  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Morris Penermon  
  (MO)
Baker Company, 1st Battalion
 
 
1950 1SGT Maxie Brown, USA (Ret)  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Donald Wrightson  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 Paul G. Petredis  
  King Company, 3rd Battalion
FORMER POW KOREA
 
 
1950 to 1951 William M. Whelchel  
(Bill)
HHC, RegHQ
 
1950 Hubert S. Hotchkiss  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 PFC Alan Obrien Deceased
2003
  (OB)
Submitted by his son, Thomas Rafferty
 
 
1950 to 1952 Daniel E. Wellman  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Jack L. Cuthrell  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 W. B. Woodruff Jr.  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Robert L. Kisner  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 Maurice R. Murphy  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 COL Darold R. Freeman USA(Ret)  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Francis J. Masquat  
  (Barney)
Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Bernard C. Neel  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Paul S. Fleming  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 George E. Coleman  
(Ed)
Easy Company, 2nd Battalion
 
1950 to 1951 Anthony Fernandes  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1950 Ronald F. Belhasen  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 COL A. Read Suddaby USA(Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 MSG Earl R. Green USA(Ret)  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1950 Frank L. Blake  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Arthur W. Buckley  
  (Art)
King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 SGT August Rosa  
(Augie)
Section Chief
Weapons Platoon, 57th R.R.
King Company, 3rd Battalion
 
1950 to 1951 Marvin E. Swan  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 David Kelly Singleton  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1953 Rodney L. Scott  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 David M. Williams  
Love Company, 3rd Battalion
Also C Company, 29th
 
1950 to 1951 Richard F. Heske  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Augustine M. Winters  
  HHC, RegHQ
 
 
1950 to 1951 MG Kenneth E. Dohleman USA(Ret)  
  HHC, 1st Battalion
Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1952 Charles E. Young  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 John J. Mills  
  Love Company, 3rd Battalion
Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 William F. Proctor  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Henry Bradley  
  George Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 David O. Cassler Sr.  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 LTC Luther F. Weaver USA(Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Jesus Rodriguez, Sr.  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 COL Sam C. Holliday USA(Ret)  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Hector Martinez  
  Medical Company, 3rd Battalion
 
 
1950 Joseph I. Labansky Jr.  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Stanley J. Nikulski  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Charles R. Marion  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 COL Louis F. Roederer, USA (Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Lewis D. Bathe  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 Harry T. Moore  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 James F. Waters  
Charlie Company, 1st Battalion
 
1950 LTC Gerald M. Bruhnke USAF(Ret)  
  Baker Company, 1st Battalion
After serving with the Infantry in Korea Gerald transferred to the USAF
 
 
1950 to 1951 SGM William E. Thomas USA(Ret)  
HHC, RegHQ
 
1950 Thomas J. Frazier  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Richard Uterstaedt  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 PVT Charles V. Christian  
(Chris)
Rifleman/Radio Operator/BAR Ma
2nd Squad, 3rd Platoon
Able Company
 
1950 to 1951 Alexander Harkness  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
07-50 to 10-51 Gerald J. Saal  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
07-50 to 1950 Edward A. Rozzell  
  Love Company, 3rd Battalion
ALSO SERVED WITH C 29TH INFANTRY REGIMENT
 
 
1950 to 1951 Olen Wilson  
  King Company, 3rd Battalion
SERVED WITH HQ 1/29TH PRIOR TO JOINING KING COMPANY
 
 
7-50 to 10-51 CPL Wilmer A. Brooks  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
07-50 to 01-52 SGT John Robert Sabich  
  (Doc)
Medic
George Company, 2nd Battalion
 
 
08-50 to 01-51 COL Charles R. Smith, USA (Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
8-50 to 8-51 Charles C. Scott  
  BAR Man
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
8-50 to 8-51 CPL Donald E. Heavner  
  Admin
Service Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 James Mancuso  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 James Mancuso  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
8-50 to 8-51 Wayne D. Clark  
  I & R
HHC, 2nd Battalion
 
 
8-50 to 10-51 1SG Jimmie A. Leighton USA (Ret.)  
  (Shortround)
AID MAN
Baker Company, 1st Battalion
Medical Company, RegHQ
Aid Man with B Co, 35th from Aug 50 thru Apr 51 (I think) in Apr 51 I went back to Med Co until I rotated.
 
 
9-50 to 12-51 SGT Alexander Miguel  
  Browning Automatic Rifle
2nd squad, 1st platoon
Baker Company, 1st Battalion
 
 
9-50 to 11-51 SGT Carl R. Weiss  
  Commo Chief
Dog Company, 1st Battalion
 
 
11-50 to 11-51 Allen D. Johnson  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
11-50 to 11-51 SSG William C. Spaulding  
  (Bill)
Platoon Sgt
3rd Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Paul H. Meyer  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 SSG Harold L. Reinhart  
Forward Observer
How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Carl Batista  
   
 
1951 to 1952 Joseph F. Noga  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 George A. Malcomb  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Wilbert Mertz  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Paul Gerald Fuller  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1953 Charles L. Merryman  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1953 Ralph Pescinski  
  HHC, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Amando Montes  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 Chester H. Miller  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 William E. Fricke  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 John Lypowy  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Dominick P. Feeney  
  HHC
 
 
1951 Fred M. Danford  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Yale Rossett  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 to 1953 Clayton E. Kock  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1953 Marvin E. Ross  
  HHC, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Otis K. Wiggins  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 LTC Ronald R. Jones USA(Ret)  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Stanley W. Jarocki  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Robert Horwedel  
  George Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 Alvyn M. Hinken  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Carl S. Schell  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Gene T. Owens  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 John Ochoa  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Arthur G. Schreiber  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Robert Hildebrand  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1953 Salvatore Zichi  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 Donovan J. Studer  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Harold H. Staugler  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Donald A. Kincade  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1953 SGM Shelby T. Clark USA(Ret)  
  HHC
 
 
1951 Glendal O. Jenkins  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1953 George Hartwig  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Alfred C. Woolgar  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 CSM Billy F. Drake USA(Ret)  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 Joseph M. Hubeny Jr.  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Milo G. Dahl  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1951 Victor H. Gibbins  
  Love Company, 3rd Battalion
29TH INFANTRY REGT / L 35TH CLUB
 
 
1952 Daniel Molden  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Kevin G. Mullane  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Lyle E. Canough  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 John Shoemaker Jr.  
  Able Company, 1st Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1951 Joseph S. Antolec  
  King Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 MAJ Allen Anway USA(Ret)  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Richard D. Brame  
  HHC
 
 
1951 to 1952 Lloyd G. Ingebertson  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1954 Richard W. Lees Sr.  
  HHC
 
 
1951 to 1952 Ken Sessions  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1951 Ralph Lee Vermillion  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Gerald S. Hildebrand  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Leonard W. Ricklic  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 James B. Harle MD  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Warren H. Schuster  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Jess Salley  
  (Bud)
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1951 SFC Robert E. Sherbourne, USA (Ret)  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to '52 Albert J. Bormann  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Daniel P. Backes  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1953 Robert J. Liberty  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 SGT Ernest N. Daniel  
  (Dan)
1st Squad, 1st Platoon
Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 Hubert Graham  
  (Bud)
George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 1SG Sydney N. Hamer USA(Ret)  
  (Sid)
1st Scout
1st and 1st
George Company, 2nd Battalion
Retired as 1st SGT on Sept 1, 1971. I will answer all mail if you send any. Email updated 12/2002
 
 
1951 to 1952 Harry J. Federle  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Donald F. Walker  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Edward E. Stifter  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Francis Dahl  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
01-51 to 10-51 Henry L. Hackman  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1951 Roger Grant Spindler  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1951 Norman Harris  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Francis W. Weyh  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
3-51 to 5-51 SFC John W. Becker  
  Rifleman, Sniper
3rd Squad, 3rd Platoon
King Company, 3rd Battalion
 
 
4-51 to 1952 PFC Milton` Unger  
  Jeep Driver
1st Squad, 2nd Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
4-51 to 2-52 CPL Franklin R. Ricci  
  (Ricci)
Rifleman
4th Squad, 3rd Platoon
Easy Company, 1st Battalion
 
 
07-51 to 06-52 Roy D. Bagby  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
07-51 to 08-51 COL Harvey O. Sweeney, USA (Ret)  
  Platoon Leader
Item Company, 3rd Battalion
 
 
08-51 to 05-52 Lorenzo G. Ortega  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
8-51 to 6-52 SFC Joseph A. Reed  
  (Doc)
Chief Medical Technician
2nd Platoon
King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1952 Orville M. Hanson  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1952 to 1952 Charles L. Hicks  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Roger A. Wolff  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Vernon T. Thomas  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
01-52 to 01-55 Thomas L. Loudon  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
01-52 to 12-52 Richard C. Mc Burnie  
  I & R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Learnold L. Cobbins  
  HHC
 
 
1952 to 1953 Harry L. Coil  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Larry Walsh  
  Easy Company, 2nd Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Julius J. Stankiewicz  
(Jay)
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 CSM Simon Tamez, USA (Ret)  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert E. Cramer  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Raul Aguilar  
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 John E. Belman  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Ronald L. Crown  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Carroll J. Lindsey  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Ron Rector  
  Easy Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1952 Joseph R. Elliott  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert L. Barton  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Horace T. Parker  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Gilbert A. Scribner  
(Gib)
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Richard E. Lopez  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Joseph R. DePasquale  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Edward C. Wagner  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Bertram L. Hilden  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
2-52 to 4-52 PFC Thomas J. Messemer  
  (Tom)
Rifleman
2nd Squad, 2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1954 Ernst J. Grosenick  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 COL Frederick T. Barrett USA(Ret)  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Herbert C. Bartling  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Frank A. McIntyre Sr.  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1954 Richard W. Troeger  
  HHC, 2nd Battalion
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Edison L. Nester  
  Service Company, RegHQ
 
 
1952 Hite E. Bright  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Otis Amason  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 Delmer Steffens  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 CSM Lee R. Keyser USA(Ret)  
  HHC
 
 
1952 to 1953 Lester Weber  
  Service Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Dr. Alvin Jenkins Lowe  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1955 Joseph D. Mitchell  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 Bernard Phillips  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Herman E. Willard  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Louis J. Nuchereno  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 Bill J. Thacker  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1955 Raymond W. Samars  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Joseph H. Pease  
  Item Company, 3rd Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 John M. Deuro  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Paul H. Freeland  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert L. Hutton  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 William J. Egan  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 SFC Dee A. Galbraith  
  Platoon Sgt
3rd Platoon
Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 George E. Shepard  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1954 Luke Newsome  
  Easy Company, 2nd Battalion
Served in Korea at age 16. Kumwha Area
 
 
1952 to 1953 Frederick K. Breitbeck  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Kenneth E. Cardinal  
  HHC, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Arlen Dahle  
  HHC, RegHQ
 
 
1952 Thomas F. Fitzpatrick  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert F. Klehr  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
2-52 to 3-53 1LT Richard A. Franklin  
  Asst Bn Surgeon
3rd Bn Aid Station
Medical Company, 3rd Battalion
 
 
2-52 to 9-52 PVT Edgar L. Barnes  
  (Eddie)
Rifleman
I & R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
03-52 to 03-53 George H. Noud  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
3-52 to 1-53 SGT Andrew G. McDermott  
  (Mac)
Rifle Squad Leader
1st Squad, 3rd Platoon
Baker Company, 1st Battalion
My career after the Army was as a computer programmer. For 24 years of that time I worked for the U. S. Air Force as a civilian at HQ NORAD Command, Cheyenne Mountain Complex, Colorado Springs, CO.
 
 
04-52 to 03-53 Charles M. Guarino  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
05-52 to 09-53 Elisha Cypert  
  (Eli)
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
05-52 to 08-53 Donald Weigand  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
06-52 to 07-52 2LT Edward J. Comolli  
  PLT LDR
Love Company, 3rd Battalion
WOUNDED ON HEARTBREAK RIDGE 07/18/52
 
 
06-52 to 04-53 Rollin F. Gardner  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
6-52 to 6-53 SGT Paul H. Freeland  
  Platoon Sergeant
81mm Platoon
Mike Company, 3rd Battalion
 
 
10-52 to 12-53 Jack Mills  
  HHC, RegHQ
 
 
10-52 to 8-53 SFC Fred Miller  
  Platoon Sgt
4th Platoon
Able Company, 1st Battalion
 
 
10-52 to 8-53 Gerald W. Guinn  
(Jerry)
Forward Observer
4.2 Mortars, 1st Platoon
Heavy Mortars, RegHQ
 
11-52 to 11-53 Frank A. Canton  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 Norton K. Bartlett  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 William S. Ball  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1953 Bill Brunk  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1953 William R. Whitten  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1955 Donald Crowe  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Richard C. Haitsch  
  HHC
 
 
1953 to 1954 David L. Pennington  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Burton D. Pace  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1954 John F. Roberts  
  HHC
 
 
1953 to 1954 Eugene C. Puumala  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 Donald E. Koch  
  HHC, RegHQ
 
 
1953 Keith K. Kerssen  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 PFC James T. Stasko  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Gilbert McKenna  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1953 to 1954 Ranol N. Hemingway Jr.  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1956 Frank K. Phelps  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Robert V. Simmons  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1953 Floyd H. Deets  
  Medical Company, RegHQ
George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 Washington Bailey Sr.  
  Service Company, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Gerald J. Angel  
  Fox Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1953 Sol P. Baltimore  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Saul Geringer  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 James J. Mays  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1953 Joseph F. Lydon MD  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Davis E. Newman  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1953 Richard Coffelt  
  FRIEND OF THE REGIMENT HONORARY LIFE MEMBER
 
 
1953 to 1954 Jack L. Heuss  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Roy E. Hoyt Jr.  
  Item Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Harold C. Jackson  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 George M. Falin  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 John E. Long  
  Service Company, RegHQ
 
 
1953 to 1955 Coy T. Head  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1955 George H. Wurst  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1953 Gilbert Garshman  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Howard W. Jones  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1954 MG Richard X. Larkin USA(Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1955 Edward C. Fonseca  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
2-53 to 6-54 SSG Foster C. Woodrick  
  (Woody)
Platoon Sgt.
1st Platoon
Easy Company, 2nd Battalion
 
 
04-53 to 06-54 Charles F. Colwell  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
05-53 to 06-53 Edmund E. DiMinni  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
5-53 to 8-54 SSG John E. Beesley  
  Fire Direction
FDC
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1954 to 1956 Ronald R. Schneider  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1954 Vincent J. Scorsone  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1954 to 1955 Archie R. Buttram  
   
 
1954 to 1955 Arthur D. Fiegel  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1954 to 1956 Ralph L. Roper  
  (R L)
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1954 to 1955 James J. Barry Jr.  
  Item Company, 3rd Battalion
Mike Company, 3rd Battalion
 
 
2-54 to 9-56 SP4 Donald William Fischer  
  (Fish)
Food Service
 
 
1955 to 1956 Ed Lucchese  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1955 to 1956 PFC Henry T.C Szczyglinski  
  (Zig)
Squad Leader
Heavy Weapons, 4th Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
03-55 to 10-56 PFC Ronald E. Stauffer  
  Cook, Field Wireman
HHC, 3rd Battalion
 
 
11-56 to 4-58 PFC Wilburn D. Prickett Jr.  
  Squad Leader, BAR
1st Sq Wpn Plt, 2nd Sq 4th Plt
Baker Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
Baker Co. 1/35th, Delta Co. 1st Battle Group 35th Inf.
 
 
1958 to 1959 COL Peter Houben USA(Ret)  
  Baker Company, 1st Battalion
HHC, BDE
 
 
59 to 1962 COL Shepperd H. Phillips USA(Ret)  
  HHC
 
 
1959 to 1961 SP4 Raymond A. Simpson  
  (Ray)
Medic
HHC, 2nd Battalion
 
 
7-59 to 10-62 SP5 Phil Kinsey  
  Infantryman
2nd Squad, 2nd Platoon
Able Company, 1st Battalion
 
 
1-60 to 04-63 SP4 James M. McRaney  
  (JayMac)
Admin Spc
Delta Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
Was with 1st Battle Group at Schofield
 
 
1960 to 1967 CPT Roger A. Ellis USA (Ret)  
  (Doc)
Medic, Evac, Sgt
Medic Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
60 to 1962 Richard G. Miller  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
60 to 1962 COL James T. Root USA(Ret)  
  HHC
 
 
04-60 to 09-63 SGT John H. Berger  
  Mortar Plt FO and 81MM Sq Ldr
Mortar Plt
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
6-60 to 12-62 SP4 Frederick J. Baxter  
  Driver
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
9-60 to 6-63 SP4 Harold F. Childers  
  (Chili)
RTO 2nd plt / Honor Guard plt
Bravo Company, 1st Battalion
 
1961 to 1964 Bobby Gene Hurt  
  HHC, 2nd Battalion
SHOTGUN PLATOON 8/63
 
 
1-61 to 8-63 SP4 Keith S. Melby  
  (Melb)
Gunner, 81 Mortar
1st Squad, Weapons Plt.
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1961 to 1963 Kenneth R. Brown  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
8-61 to 2-67 SFC Frankie G. Willard USA(Ret)  
Rifleman/Machine Gunner
Weapons Squad, 1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
Was in 2/35th in Hawaii 8/61-8/64, 1st Plt Co C 5/65-12/65, 1st Plt Co C 1/66-2/67 Pleiku. I was also in the first group of door gunners to be sent to Vietnam in March 1963. We were attached to the 93rd Light Helicopter Co. at Soc Trang.
 
08-61 to 09-64 Cyrille J. DuShane  
  (Duke)
4.2 Forward Observer
HHC, 1st Battalion
HHC 1Battle Grp 35 Inf. TDY to 118th Avn in VN with SHOTGUN PLATOON
 
 
10-61 to 02-63 James DiDomenico  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1962 to 1965 Michael Y. Mesa  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1962 to 1969 Virgil N. Sisiam  
  HHC, 1st Battalion
MEMBERSHIP EXPIRED
 
 
1962 to 1966 Joe E. Lucas  
Bravo Company, 1st Battalion
SHOTGUN PLT 1965
 
1962 to 1964 George E. Tatar  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1962 to 1966 Timothy J. Crotty  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1962 to 1964 SP4 James C. McCarter  
Company Clerk
Charlie Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
Would like to contact anyone that remembers me.
 
6-62 to 6-66 SGM Charles H. Beauchamp, USA (Ret)  
(Chuck)
Squad Leader
3rd Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
10-62 to 10-66 CPT John F. Fielding  
  PLt Ldr- CO
Delta Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
193 to 1966 Patrick A. O'Brien  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 Ronald Crocker  
  Bravo Company, 1st Battalion
Shotgun Platoon Door Gunner
 
 
1963 to 1966 Ronald S. Jillson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1965 Philip S. Andrews  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1963 to 1966 COL Ralph R. Burr USA (Ret)  
  HHC, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1963 to 1965 Dale E. Porter  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1963 to 11-66 SSG Harold F. Stewart  
  Medic
Hqs Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
1963 to 1966 Allan N. Meyer  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
1963 to 1966 James F. McQuillen  
  HHC, 2nd Battalion
Alpha Company, 2nd Battalion
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 SGM William E. Franklin USA(Ret)  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1967 Wesley H. Dobson  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1963 to 1966 Ignacio DeLaRosa  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 COL Glenn M. Reisling Jr. USA(Ret)  
HHC, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 Ted E. Drum  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 LTG Robert L. Ord III USA(Ret)  
  CO
Charlie Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1967 COL Charles A. Murray, USA (Ret)  
  Company Commander
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 Dale C. McAnally  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1967 William Hobart Byrd Jr.  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 Thomas A. Backscheider  
  HHC, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1963 to 1964 LTC Thomas A. Simcox, USA, (Ret)  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1963 to 1965 William A. Murray  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1956 to 1963 Gary Lee Dalton, USA (Ret)  
  HHC, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1963 to 1966 Homer Nunez  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1963 to 1966 LTC Michael A. Tryon USA(Ret)  
Company Cmdr
HHC, 2nd Battalion
Alpha Company, 2nd Battalion
Charlie Company, 2nd Battalion
Was CO Charlie 2/35th 1966
 
3-63 to 5-64 PFC Vance H. Ready  
  Medical Supply
HHC, 2nd Battalion
 
 
4-63 to 11-65 SSG Wilkie Springwater  
  Squad Leader
Alpha Company, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
Also was Team Leader with Recon Platoon and LRRP with 2nd Platoon, C Co., 1/35th from 12-66 to 12-67
 
 
5-63 to 12-65 SGT Lawrence Bowman  
Machine Gunner
1st Platoon, Weapons Squad
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
5-63 to 5-66 SP4 Troy Lee Bowman  
Machine Gunner
Weapons Squad, 1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
7-63 to 7-65 SP4 Frank A. Lynn  
90mm Recoiless gunner
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
9-63 to 10-65 PFC Joe Moroney  
  (MO)
Rifleman, Cook
2nd Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
Looking for John King, Charlie Poole.
 
 
10-63 to 12-66 SSG James M. Metzler  
Squad Leader
2nd Platoon, 1st Squad
Charlie Company, 2nd Battalion
 
11-63 to 5-66 SGT Ray Pace  
  Squad Leader
Weapons Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 Douglas Lawson  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1964 to 1966 LTC LTC Charles W. Lenz, USA (Ret)  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 John A. Cothran  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1964 to 1966 Marshall B. Jackson  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
64 to 66 Lester Coleman  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
64 to 66 Frank Calhoun  
  M-60 Machine Gunner
Weapons Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1-64 to 6-66 SP5 Douglas A. Ottaway  
  Armorer, Radar, Recon
HHC, 1st Battalion
 
 
64 to 66 Richard Smart  
  Weapons Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
64 to 66 Raymond O. Pollion  
  Weapons Squad, 3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 Manuel R. Niemann  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 SP4 Dennis J. Kulczyk  
  Cook then Rifleman
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1967 Johnny M. Simmons  
  HHC, 1st Battalion
 
 
2-64 to 11-65 SP4 Jerry Erwin  
  (Red)
4.2 Forward Observer
Mortar Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 Alford Sanes  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1967 SSG Noble Hyde USA (Ret)  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1967 Jon D. Amundson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1964 to 1966 Jerry W. Parker  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1966 SFC Tom P. Lindquist USA(Ret)  
  HHC, 1st Battalion
 
 
64 to 66 Ellis Williams  
  RTO
1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1964 to 1967 Philip M. Hord  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1964 to 1966 Don Timme  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1-64 to 11-67 SSG Roy L. Greenfeather  
  (Feather)
Fire Team & Squad Leader
Alpha Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
SHOTGUN PLT Returned to Vietnam 2-69 to 4-69 with Delta, 2/35th as SFC E-7.
 
 
1-64 to 9-65 SP4 Edward C. Bennett  
  Rifleman & Motor Pool
Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
2-64 to 9-66 SP4 John J. Burrowes  
  81mm Gunner, 3/4 Driver
Heavy Weapons Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
2-64 to 9-66 SSG John Poppert  
  Section Leader
Weapons Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
2-64 to 10-66 SGT Robert I. Molohon  
  (Doc)
HHC, 2nd Battalion
Alpha Company, 2nd Battalion
Medic with A 2/35
 
 
04-64 to 1967 Tom Jones  
  Bravo Company, BDE
HHC, BDE
FRIEND OF THE REGT - HONORARY LIFE MEMBER
 
 
4-64 to 4-66 CPT Anthony E. Bisantz  
  (Tony)
Company Commander
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
4-64 to 11-66 SSG Charles E. Norris  
  (Chuck)
Recon Squad Leader
Recon Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
04-64 to 12-66 SSG Roger A. Thiessen  
(T)
F.O., Platoon SGT
Weapons Plt
Bravo Company, 1st Battalion
 
5-64 to 6-66 SGT Mike Saffold  
  Squad Leader
3rd Squad, 2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
06-64 to 06-66 Roger Stavely  
  Bravo Company, 2nd Battalion
Also served with Shotgun Platoon and then deployed with 3rd Bde to VN
 
 
06-64 to 12-66 SGM Bob E. Norkett, USA, (Ret)  
Bravo Company, 2nd Battalion
SHOTGUN PLT 1965
 
6-64 to 7-65 CPT Albert L. Wells  
  Company CO
Bravo Company, 2nd Battalion
Also served with a Shotgun Platoon
 
 
8-64 to 6-66 COL Wallace S. Tyson USA(Ret)  
  (Stan)
XO, 2/35th
HHC, 2nd Battalion
 
 
9-64 to 12-66 PFC Richard Welch  
  Radio and Squad Leader
3rd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
11-64 to 12-66 SGM Gerald Fontana USA(Ret)  
(Fonz/Paco)
Rifleman, Squad Leader
Alpha Company, 1st Battalion
After leaving the Cacti, I made a career out of the military and retired in 1984 as the Operations Sergeant Major of the Delta Force.
 
12-64 to 1-68 MSG Kenneth Whitmier USA (Ret)  
Bravo Company, 2nd Battalion
 
12-64 to 6-66 SP4 Wynwood N. Curry  
  (V.C.)
RTO/Interpreter
1st Squad, 3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
12-64 to 7-66 SSG Bernard Collins  
  (Sarge)
Platoon Sergeant
3rd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
12-64 to 6-67 SGT Calvin Crosby, Jr.  
  2nd Squad, 3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Jim Barrett  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Frederick W. Weatherson  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Nassie Grantham  
  (Gene)
HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1967 Alex Bock  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 George E. Beuschold  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Elzer N. Coates  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Lonzell Brown Jr.  
Alpha Company, 1st Battalion
 
1965 to 1966 COL Everette A. Stoutner USA(Ret)  
  HHC, BDE
3rd Bde CO
 
 
1965 to 1966 Frederick W. Weatherson  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Earl Frank Terrell  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 SP4 John Frank Ayala  
Bravo Company, 2nd Battalion
 
1965 to 1969 SFC Jessie Campos USA(Ret)  
  Alpha Company, 2nd Battalion
Charlie Company, 2nd Battalion
Bravo Company, 2nd Battalion
Served with A B & C Companies Two tours 65-66 & 68-69
 
 
65 to 66 Roosevelt Brooks  
  2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Jesus M. Pena  
  1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Thomas R. Wissinger  
  Platoon Leader
Weapons Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 SP4 David N. Mentzer  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 COL Robert J. Familetti USA(Ret)  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1-65 to 9-66 SP4 Richard David Peltier  
  (Squeeks)
Field Clerk (11 B 20)
3rd platoon-2nd squad
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1-65 to 3-67 PFC Royce E. Champion  
  Mechanic
Headquarters Co.
HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 SP4 Larry G. Melton  
  Rifleman/Armorer
1st Platoon/HQ
Alpha Company, 1st Battalion
Became a Drill Sergeant in the reserves. Served with the 85th and 84th divisions.
 
 
1965 to 1966 Thomas C. Barron  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 CSM Ervin Salley USA (Ret)  
  (Scuffles)
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1-65 to 10-66 SGT Dennis C. Eichler  
  (Ike)
Rifleman, Fireteam Leader
1st Squad, 1st Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
More Info
 
 
1965 to 1967 Alan P. Stelzer  
Bravo Company, 2nd Battalion
 
12-65 to 12-66 William R. Grimes  
  (Bill)
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Raymond G. Pollard III  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Joseph R. Cutaia  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Dallan B. Smith  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 Lloyd K. Owens, Sr.  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1967 Glen H. Muscato  
  Charlie Company, 1st Battalion
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1-65 to 12-66 MSG Donald L. Duncan USA(Ret)  
  (Tiger Don)
Operations Sergeant-S3
HHC, 2nd Battalion
Served in Korea 1950-51 with Co A, 1st Bn, 8th Cav Regt. Second tour in Vietnam was Ops SGM, 1st Bde, 4th ID and later G3 Opsn SGM, 4th ID from July 1969 to July 1970. Retired as SGM in Mar 71 with 21 years service.
 
 
1-65 to 12-66 SP4 Mike Kellermeyer  
  F. O. 4.2 Inch Mortar
Recon (Attached)
HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1967 Thomas P. Finnerty  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 Elijah Q. Wiggins  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Larry E. Smith  
  Alpha Company, 1st Battalion
FRIEND OF SHELDON COHEN, KIA VN
 
 
1965 to 1967 Ray Burns  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 SP4 Donald S. Lindsey  
  (Steve)
RTO, Grunt
3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 COL Ron Rabin USA(Ret)  
  Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 Osizy McCrory  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 SGT Patrick H. Dortch  
  Automatic Rifleman
2nd Squad, 1st Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Merley J. Clarke  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1965 to 1967 Werner Grieb  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 SP4 Frank De La Rosa Jr.  
  (Pancho)
Recon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Alan P. Stelzer  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Gary M. Ricker  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Nick A. Congemi  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 COL Barrie E. Zais USA(Ret)  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1966 CW4 Ronald W. Smith USA(Ret)  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1966 Kenneth F. Mehls  
  (Ken)
HHC, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Robert J. Prunier  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1965 to 1967 Gerald E. Launderville  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
4-65 to 11-66 PFC Oscar J. Whatley  
  M-60 Gunner
Recon
HHC, 1st Battalion
 
 
04-65 to 11-66 Daniel M> Yonosh  
  HHC, 1st Battalion
 
 
04-65 to 12-66 James A. Waldon  
  2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
4-65 to 10-66 SGT Carl F. Swisher  
  Squad Leader
Hq, Recon
HHC, 1st Battalion
 
 
1965 to 1967 Jack P. Baldwin, MD  
  Surgeon
HHC, 1st Battalion
 
 
5-65 to 12-66 SP4 Richard Esgana Hunter  
  Rifleman
1st Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
5-65 to 6-66 SP4 Agustin Fernandez  
  (Augie)
Grenadier/Rifleman
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
5-65 to 8-66 SP4 Paul D. Watson  
  Fire Team Leader
1st Squad, 4th Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
Well, I got out of the service and into the fire department. Been in the Fire Service for 30 years.
 
 
6-65 to 1-67 SP4 William P. Wood  
  (Bill)
Mechanic
Maint.
HHC, 2nd Battalion
 
 
09-65 to 12-66 SGT Clifford R. Totten  
  FO
3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
9-65 to 12-66 Benjamin Dowdell  
  (Bennie)
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
9-65 to 12-66 SP4 Carlos Lopez  
  Rifleman, Recon
3rd Squad
HHC, 1st Battalion
 
 
9-65 to 11-66 SP4 Edwin E. Hill  
  Recon Squad Leader
1st Squad, Recon Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
9-65 to 1-67 SGT Philippe E. Saunier  
RTO-FO
Weapons Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
10-65 to 11-66 SP4 James R. Sinclair Jr.  
  (Jim)
Armorer
HQ
HHC, 1st Battalion
 
 
10-65 to 1-67 SGT Thomas E. McCauslin  
  Squad Leader
Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
10-65 to 12-66 SP4 Ernest E. Starniri Jr  
(Turk)
Weapons Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
10-65 to 1-67 SSG Refugio Garces  
  Team/Squad Leader
2nd Squad, 2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
11-65 to 8-66 MAJ Alvino Cortez USA (Ret)  
  Company Commander
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
11-65 to 9-66 PFC Ernest J. Osborne  
  (Ozz)
Driver
Headquarters Co.
HHC, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 12-66 LTC Charles W. Brown USAR(RET)  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 01-67 Richard L. Franey  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 12-66 SP4 Gordon James  
  (June Boy)
Mortor F.O.
2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
B.A. and M.A. Degrees from Rutgers. I have been working at the Trenton Vet Center as a Re-adjustment Counseling Therapist since 4/97.
 
 
12-65 to 06-66 SP4 Ronald Lightfoot  
  Rifleman
2nd Squad
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
12-65 to 12-66 CPT Michael R. McDonnell  
  (Mike)
Company Commander
HHC, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 1-67 SGT Ron Sims  
  (Jr, Sims)
3rd Squad, 3rd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
12-65 to 12-66 COL George G. Jacunski, USA (Ret)  
  Exec Officer
Bravo Company, 2nd Battalion
Alpha Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
Also Weapons Platoon Leader, A 2/35 12-65 to 6-66
 
 
12-65 to 11-66 SGT Norberto Santiago Jr.  
  (Chico)
Squad Leader
4th Squad, Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 1-67 PFC Kenneth P. Ferderber  
  4.2 Mortar
HHC, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 9-66 SP4 John M. Tullett  
  (Breeze)
Rifleman/RTO
3rd Platoon (3rd Herd)
Alpha Company, 1st Battalion
I have never had contact with any person from my unit since I was medevaced out to the Philippines in Aug 66. Would like to hear from someone who was in the unit at the same time as me.(A 1/35)
 
 
1965 to 1966 MG Philip Feir, USA (Ret)  
  Battalion CO
HHC, 2nd Battalion
3rd Bde XO, Then became 2/35th Bn CO
 
 
1966 to 1967 Jack Kiakona  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1966 Larry Murray  
  60mm Mortar
Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 CPT Lloyd H. Yoshino  
  Company Cmdr
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1968 Roy A. Mickan  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1966 Max R. Sandmeyer  
Bravo Company, 2nd Battalion
 
1966 Edwin E. Thomas  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Rudolph S. Lorenz Deceased
1979
  (Rudy)
M-60, Squad Leader
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Marvin Rohlfing  
  Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
01-66 to 01-67 Thomas H. Snider  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Thomas J. Selhime  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 Bubber Green  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 John Stephen Putnam  
  (Steve)
Alpha Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 James Harris  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
66 to 67 SP4 James Brassard  
  (Spanky)
M-60
1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 CPT Ronald B. Rykowski  
  (Rick)
Company Commander
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Aubrey Dale Ramsey Deceased
2005
Alpha Company, 1st Battalion
FO attached from C 2/9th Artillery & Shotgun Platoon 64-65
 
1966 to 1967 Edward Grzegorczyk  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1966 James A. Stewart  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Gary M. Stickles  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Craig R. Powell  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Johnny F. Madonich  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Pace Caldwell  
  (Pace)
Rifleman
3rd Heard, 1st Squad
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1968 Buck D. Anderson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
LRRP Team and Dog Handler
 
 
1966 to 1967 Paul W. Mullins  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Richard G. Soloway  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 Ron Ray  
  Platoon Leader
Alpha Company, 2nd Battalion
MEDAL OF HONOR
 
 
1966 to 1968 Donald G. Parent, Jr.  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Ramon T. Pulliam  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 COL Jim Barnes USA(Ret)  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Layton D. Drew  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1969 CPT Vaughn D. Brauer  
  Platoon Ldr, XO, CO
Bravo Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 James L. Beard  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 William H. Kline Jr.  
  3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
01-66 to 01-67 SGT Christian A. Rink  
  Commo Chief
HHC
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 George Thomas Jr.  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 SSG William R. Morris USA(Ret)  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Richard Truesdell  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Darwin E. Reid  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Paul V. Sausedo  
  Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Ernest M. Correia  
  TOC Arty Liasion 2/9th
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Robert T. Lonergan  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1966 DeLane Fetzer  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 7-66 MSG Carl Whitworth, USA (ret)  
  Rifleman, M60
Charlie Company, 1st Battalion
Served 20 years in the Army, retired as MSG E8 in 1985.
 
 
1966 SGT Charlie Tonche  
  (Smokie Drill)
A Team Leader
1st Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Robert H. Woods  
  Charlie Company, 2nd Battalion
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Richard L. Glynn  
  Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 Robert W. Stedman  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 David F. Batungbacal  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
01-66 to 01-67 James J. Mareing  
  (Jim)
Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 SP4 Jerry R. Judd  
  (Judd)
Squad Leader
1st Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
More Info
 
 
1966 to 1967 Huey P. Danley  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 John A. Washington  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1-66 to 6-67 SP4 Russell W. Miller  
  81mm Mortar Fo
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Arley H. Parker  
  Squad Leader
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 Michael Dolan  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 CSM Kenneth Stumpf USA(Ret)  
  Charlie Company, 1st Battalion
MEDAL OF HONOR
 
 
1966 to 1967 Ben G. Crosby  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 Lee Nichols  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 John Murphy  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Clifton G. Fouty  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Robert E. Goff  
  (Bob)
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Roger L. Hackenburg  
  Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 James Phillips  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Daryl Beeth  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 MSG Gary A. Becker USA(Ret)  
  Alpha Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
Humped the heaviest pack in the Company. 2nd Tour with Americal in Duc Pho
 
 
1966 to 1967 Wilfred P. Courtemanche  
  Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Robert E. Grote  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Larry R. Goodyear  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1-65 to 7-66 SP4 Bruce A. Suttles  
  (Sutt)
Point Man, LP
Alpha Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
Also Recon Platoon, HQ Company
 
 
2-66 to 5-66 SP4 Harvey C. Hilbert  
  Grunt
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
2-66 to 11-66 PFC Ronald Wall  
  RTO
2nd Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
3-66 to 3-67 SSG Richard A. Nilsen  
  M-60 Gunner, Co. Supply Sgt
1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
3-66 to 5-66 SP4 James D. McTaggart  
  Fire Team Leader
3rd Squad
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
04-66 to 04-67 1SGT James E. Gunter, USA, (Ret)  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
4-66 to 4-67 SP4 Harley D. Eshleman  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
4-66 to 4-67 SP4 Rocco DeRosa  
(Doc)
Medic
1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
4-66 to 4-67 SP4 Wilbur C. Robinson  
  (Rob)
Squad Leader
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
04-66 to 04-67 Isidro S. Santos  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
4-66 to 4-67 John F. Piazza  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
4-66 to 6-67 SP4 Bill Thornton  
  (Doc)
Medic
2nd Platoon, HHC
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
04-66 to 04-67 PFC Thomas J. Giorgi  
  M-60
3rd Plt, Weapons Sq
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
4-66 to 4-67 SSG Alonzo Jones  
Squad Leader, Platoon SGT
2nd and 3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
Served in the U.S. Army during period 15 Aug 1958 to 1 Dec 1978. Held every Enlisted position in an Infantry Rifle Company (Rifleman to First Sergeant). I'm interested in hearing from former comrades/buddies.
 
4-66 to 4-67 SP4 LeRoy D. Johnson  
  (Johnnie)
Machine Gunner
1st Plt, Weapons Squad
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
05-66 to 05-67 Hollie Blankenship  
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
05-66 to 09-66 Claude B. Grant  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
5-66 to 5-67 PFC John Castro  
  1st Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
05-66 to 05-67 Mario A. Cacciagrani  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
5-66 to 5-67 SP4 Ronald Gary Ahmann  
  RTO
2nd Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
5-66 to 5-67 1LT Lawrence K. Connor  
  (Larry, 71, Yankee 6)
Platoon Leader, XO
3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
Also Bn. Liaison Officer to Bn. CO, HHQ
 
 
5-66 to 4-67 SP4 Bernardo Melendez  
  (Bernie)
Genadier
2nd Squad, Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
After Nam, I went to Signal School and became a Teletypewriter Repairman and was shipped to Germany in 1968. Left Germany and went to MI School and later switched MOS and became a Special Agent CID from where I retired in Oct 1985.
 
 
5-66 to 5-67 SGT Dominick DeFilippo  
  (Flip)
Squad Leader
1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
5-66 to 5-67 SP4 Hoyt H. Mason  
  (Preacher, Gomer)
Gunner 4.2 Mortar
HHC, 1st Battalion
 
 
05-66 to 05-67 CPL Aroldo J. Garcia  
  Squad Leader
2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
5-66 to 5-67 SGT Peter L. Dykstra  
  (Dyke)
Squad Leader, FO
Weapons Platoon 81mm
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
05-66 to 03-67 John K. Shryock  
  3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
5-66 to 3-67 SGT Lloyd Brown  
  Squad Leader
1st Squad, 1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 David V. Sossamon  
HHC, 1st Battalion
 
6-66 to 6-67 Stanley B. Roberts  
  Squad leader
2nd Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
6-66 to 9-66 SGT James L. Taylor  
  Team Leader
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
7-66 to 7-67 SSG Wayne D. Lund  
  (Lucky)
Squad Leader
Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
B 1/35th, HHC 1/35th and 3rd Bde LRRP
 
 
7-66 to 1-67 SP4 James D. Steele  
  (Jim)
FO/RTO
3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
With B-1-35 for ops: Paul Revere I,II, III(WIA so missed IV) and Thayer II in Bong Song. 3rd Brigade LRRPs '67 on Pershing, and TF Oregon, Duc Pho (Webster's Team). WIA on 21 April 1967 then Stateside. Back to Nam all of '92,93,94, 95, part of 96.
 
 
08-66 to 07-67 Ronald D. Ray  
  Recon Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
8-66 to 3-67 SP4 Richard L. Snyder  
  (Doc)
Rifleman
1st Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
8-66 to 6-67 SGT Rickey W. Mills  
  Squad Leader, Platoon SGT
2nd Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
Also served with Bravo Troop, 7th Air Cav 1970-1971.
 
 
8-66 to 8-67 SGT Arthur J. Johnson  
RTO, FO, Squad Leader
Weapons Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
 
8-66 to 4-67 SP5 Ronald A. Wilson  
  Medic
Recon Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
08/66 to 08/67 1LT Anthony F. Caggiano  
  (Tony)
Platoon Leader
2nd Plt.; Recon Plt; Spt Plt
Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
Tony Caggiano (Col., Ret.)
 
 
8-66 to 3-67 SP4 John R. Lorts  
Rifleman, RTO
1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
8-66 to 3-67 SP4 Steve Jaros  
  (Doc)
Medic
HQ, Field
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
8-66 to 8-67 1LT William M. Dalehite Jr.  
  (Bill)
Plt Leader & Bn S-1
Alpha Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
8-66 to 11-66 1LT Dean Springer  
  (Ghost)
Forward Observer
Bravo Company, 2nd Battalion
Attached from C Battery, 2nd Bn. 9th Arty
 
 
19-66 to 05-67 Oda L. Scott  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
9-66 to 5-67 SP4 James E. Esposito  
  (Espo)
Rifleman
Recon, Mortar Squad
HHC, 2nd Battalion
Two wives and one grown son...6 cats and a lot of valuable friends...work in entertainment as a playwrite, producer, actor and director...got a pickup truck
 
9-66 to 9-67 William Bowling  
  (Hal)
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
9-66 to 8-67 SP4 William R. Lounello  
  Loader
4.2 Mortar Platoon
HHC, 2nd Battalion
 
 
9-66 to 9-67 LTC Thomas J. Blue USA (Ret)  
(TJ)
Rifle Plt Ldr, Recon Plt Ldr
1st/4th Platoons -- Recon Plt
Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
Also Asst S-3/LNO
 
9-66 to 9-67 SGT Dale W. Kindred  
  (Big Red)
1st Squad, 4th Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
9-66 to 9-67 SP4 Marvin Douglas  
  Squad Leader
3 Squad 3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
10-66 to 2-68 SGT Charles R. McElfish  
  (Chuck)
Grunt, did it all
I think 1st Squad, 3rd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
10-66 to 6-67 SP4 H. Lynn Morris  
  Arty Ln NCO
HHC, 1st Battalion
 
 
10-66 to 11-66 Vance W. Walker  
  Plt Sgt
1st Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
Wounded by land mine on 11/05/66 - riding APC looking for anyone that recalls incident
 
 
10-66 to 5-67 SP4 Kenneth L. Phoenix  
  Rifleman
3rd Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
11-66 to 10-67 1LT David R. Dunn  
  (Lima Delta)
Platoon Leader, XO
2nd Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
11-66 to 3-67 LTC Dennis L. Dauphin USA(Ret)  
  Artillery FO
Alpha Company, 2nd Battalion
1LT attached from C Battery, 2/9th Field Artillery
 
 
11-66 to 11-67 SP4 George R. Munzing Sr.  
(Munz)
Forward Re-Supply
Charlie Company, 1st Battalion
 
11-66 to 11-67 SP4 Scott E. MacDonald  
  M-60 Machine Gun
1st Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
11-66 to 4-67 SP4 Darryl W. Rademacher  
  (Ratt)
81mm Mortar Gunner
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
11-66 to 11-67 SSG Edwin Vega  
  Platoon SGT
2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
More Info
 
 
12-66 to 12-67 Robert Mendoza  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
12-66 to 12-67 John A. Szilvasy, USA (Ret)  
  Battalion Chaplain
HHC, 2nd Battalion
 
 
12-66 to 12-67 SP4 Charles G. Bradley  
  (Buddy)
Point
2nd Squad, 2nd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
12-66 to 03-67 1LT William Stoner  
  (Bill)
Platoon Leader
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
12-65 to 5-66 2LT Robert Selkis  
  (Bob)
Platoon Leader
2nd Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
12-66 to 11-67 SP4 Curtis Wimer  
  Rifleman
4th Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
12-66 to 12-67 SP4 Louis R. Juarez  
  81 Mortars
Heavy Weapons Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
12-66 to 8-67 1LT Barrie Davis  
  Artillery FO
Bravo Company, 2nd Battalion
More Info
 
 
12-66 to 12-67 1LT Bill Malenchek  
  Platoon Leader
1st & 3rd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
12-66 to 6-67 CPT Douglas W. Johnson  
  (Doug)
Artillery LnO
 
 
1967 to 1968 Harry E. Miller  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 James Barth  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1967 Luis C. Barcena  
  Company Cmdr
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
67 to 68 Donald C. Reh  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 2LT Wayne D. George, USA (Ret)  
  FO
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Lee Bridgmon  
  Charlie Company, 1st Battalion
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert G. Orr  
  (Bobby)
2nd Platoon
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Ramiro Ochoa  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Victor Bean  
Alpha Company, 2nd Battalion
Victor Passed Away 2015-10-14. RIP Victor
 
 
1967 to 1968 John Pipia  
  Company CO
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Terrance J. Thudium  
  Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1969 Ron Delgado  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Thomas E. Pyke  
Bravo Company, 2nd Battalion
 
1967 to 1968 SGT Phillip C. Collins  
  2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Stephen C. Rainbolt  
  Alpha Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 LTC Charles W. Chaplinski, USA (Ret)  
  Company Commander
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Glenn Roberts  
  Squad Leader
3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 David A. Manrique  
Alpha Company, 1st Battalion
 
1-67 to 11-67 SP4 Steve Plant  
  COs RTO, TOC RTO
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Phillip F. Surace  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Donald W. Burkhart  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Winfred Cooksey  
  (Bub)
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Kenneth M. Vancil  
  (Ken)
Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Jimmie L. Holmes  
  2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
1967 to 1968 William Keller  
  (Bill)
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Jack Frost  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 David R. Collins  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 CPT John H. Cavender  
  Company CO
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert L. Miller  
  (Bob)
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 Duane C. Jacobson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 SGT Mike Whitaker  
  Grenade Launcher, RTO
2nd Platoon
Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 Gerald K. McFadden  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 COL Alan J. Flory USA(Ret)  
  (Al)
Dustoff Pilot
Dustoff 54 - Medical 54-HONORARY LIFE MEMBER FOR SERVICE RENDERED
 
 
1967 to 1968 CPT Frederick J. DeWitt USA(Ret)  
  Delta Company, 1st Battalion
 
1967 to 1968 COL Richard H. White USA(Ret)  
(Rick)
Platoon Leader
3rd
Charlie Company, 2nd Battalion
Echo Company, 2nd Battalion
Was also Recon Platoon Leader 2/35th
 
1967 to 1968 Louis W. Venema  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 SP4 William S. Vosseler  
  (Bill)
Rifleman
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gordon T. Gray  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Steven L. Just  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 James E. Thomas  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1967 Douglas J. Oliver  
  (Doug)
Recon Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles R. Morefield  
  2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert D. Maltby  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 James D. Leatherberry  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 John W. Chester  
  LRRP
HHC, BDE
 
 
1967 to 1968 Gerald P. Kuczewski  
  Echo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Clarence C. Davenport  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 SGT John Dorow  
  Squad Leader
3rd Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 John C. Fong  
  Platoon Leader
Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Joseph C. Reyerson  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 1LT Glenn Cratty  
  Platoon Leader
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 William R. Slusher  
  (Bill)
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Paul K. Bleem  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Gary L. Bartlett  
  Bravo Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Paul F. Aubin  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 SP4 Michael E. Hogan  
  (Hogie)
RTO, Squad Leader
1st Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles Aitchison  
  (Chick)
Charlie Company, 2nd Battalion
2nd Plt RTO for Plt Sgt and Thumper
 
 
1967 to 1968 SP4 John R. Skinner  
  (Skins)
RTO, TOC
HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Richard J. Adams  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Ben Roberts  
  RTO
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Michael M. Daniel  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 John M. Thomas  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Michael W. McCann  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1969 Richard R. Kinder  
  Echo Company, 1st Battalion
 
 
01-67 to 01-68 D.C. Bell  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gary Perkins  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
9-67 to 9-68 SGT Steven B. VanBibber  
  (Farmer)
RTO
TOC
HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Thomas E. Dilley  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 MSG Thomas W. Gragg USA(Ret)  
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
35TH INFANTRY REGT MUSEUM CURATOR
 
1967 to 1968 Carl R. Eckleberry  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
1967 to 1968 Gary A. Groner  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert W. Floyd  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 LTC James L. Lindsey USA(Ret)  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 John W. Heelan  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Joel M. Luethjohann  
  1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 James E. Manderfield  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles J. Rothlisberger  
  (Chuck)
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Carl A. Scarano  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Lyle T. Shargent  
  1st Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
Company RTO
 
 
1967 to 1968 COL William W. Taylor Jr USA(Ret)  
  (Bill)
HHC, 1st Battalion
Battalion CO 1/35th 1967
 
 
1967 to 1968 William M. Gertken  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert J. Fleck  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 1LT C. Kent Ferrie  
  Platoon Leader
1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
Bravo Company, 2nd Battalion
Was also XO with B 2/35
 
 
1967 to 1968 Joseph G. Reed  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1966 to 1967 George R. Eddy Jr.  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Roger D. Bolerjack  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Leroy T. Satterwhite  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
8-67 to 8-68 Fred Bowden  
  Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gordon Helsel  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Volley Hunt Jr.  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Norman Lipford  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 MAJ George C. d'Avignon, USA (Ret)  
  Company CO
Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 David M. Mullins  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Leo Nicholes  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Donald L. Pananen  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1969 Robert R. Pearce  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Purvis Peeler  
  Platoon Leader
Charlie Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles Griffin  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Dominic Gaudio  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 Dean W. Scott  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 Stephen G. McGraw  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Scott Barry  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Carl Titzer  
  Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 John Bordson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gary Breaux Deceased
2004
  2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
GARY PASSED AWAY DUE TO LUNG CANCER
 
1967 to 1968 Burklin Calhoun  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Michael D. Fioretti  
  2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Herman R. Foote  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Daniel A. Dorsheimer  
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1-67 to 1-68 SGT Jerry Levine  
  Rifleman
1st Squad, Recon Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Dwight Robinson  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 George Rollins  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Dennis G. Shore  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Raymond S. McNutt  
  Recon Platoon
Echo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gerard McLeer  
  Recon Platoon
Echo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles Simmons  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1969 Steven D. Luke  
  Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
1-67 to 1-68 Frank R. Gabelman  
  RTO, M-60 Squad Ldr
M-60 Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Dennis W. Snyder  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 John K. Terry  
  (Jack)
Echo Company, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Robert W. Thompson  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Richard G. Brame  
  Bravo Company, BDE
 
 
1967 Bobby D. Shelton  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Vernon Sebetka  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 George J. Lisiciki  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 James D. Wortz  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Don Willis  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Tom Warney  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Jessie Velasquez  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 Ron Urgola  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1969 Jerome S. McAfee  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Gary Thorpe  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Larry D. McPheeters  
  Delta Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Spencer Tapp  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 MG William J. Livsey, Jr. USA (Ret)  
  Battalion CO
HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Rupert Pritchett Jr.  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Thomas J. O'Connor  
3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
1967 to 1968 Allen Glader  
  (Al)
1st Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 Edward J. Gerson  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 William Erickson  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Charles R. Morris  
  2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Larry Luscri  
  (Yo Lusk)
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Larry N. Van Den Busch  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Shockey Mayle  
  Point Man
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
1967 to 1968 Joseph Evans  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Rev Willie E. Clark  
  1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 William J. Venable  
  Delta Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Harvey L. Howell  
  (Doc)
Medic
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1966 to 1967 Jon M. Ingenthron  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Orville A. Nye  
  Point Man
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 1LT Monty Lafitte  
  FO
Charlie Company, 1st Battalion
Attached from 2/9th Artillery
 
 
1967 to 1968 Ellis W. Fagan  
  Point Man
2nd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
World Class Pointman with A 1/35th
 
 
1967 to 1968 Andrew G. Cardinale  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 CPT Geoffrey Ellerson  
  Company Cmdr
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Bruce E. Cavanaugh  
  Alpha Company, 1st Battalion
Echo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Leroy Toliver  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Lyle D. Hawn  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 Allan T. Vig  
  Bravo Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1967 to 1968 David Grinsell  
  Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Thomas L. Hedlund  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Ronald J. Hopkins  
  Bravo Company, 1st Battalion
DISTINGUISHED SERVICE CROSS 02/09/68
 
 
1967 to 1968 Raymond E. Henry  
  RECON PLT LDR
Recon Platoon
Alpha Company, 2nd Battalion
Echo Company, 2nd Battalion
 
 
1967 to 1968 Gerald Duggan  
  Delta Company, 1st Battalion
Head Witch Doctor, Delta Company
 
 
1-67 to 1-68 SP4 John E. Wagner Jr.  
(Jack)
RTO
HHC, 1st Battalion
 
 
5-67 to 1-68 SP5 Joe Baker  
  (Doc Baker)
Medic
2nd Platoon
HHC, 2nd Battalion
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
1-67 to 7-68 CSM David F. Butters USA (Ret)  
  (Dave)
Bn. Operations Sergeant
HHC, 2nd Battalion
 
 
2-67 to 2-68 SSG Cecil O. Rickman  
  Squad Leader
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
2-67 to 10-67 MSG Dennis R. McPeak USA(Ret)  
  (Muleskinner)
M-79 Slack Man, Mortar Gunner
Weapons Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
Served 2nd tour with E&D&HHC 3RD. 21STInf. 196th INF. BDE. Completed 23 years service in Nat. Grd. & Reserves. Served in Desert Storm as MSG E-8 in arty.
 
 
2-67 to 5-67 PFC Daniel P. Evans  
  (Knobby)
11-B Point Man
1st Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
2-67 to 2-68 SSG Richard Wallace  
(Dick)
LRRP, Squad Leader
4th Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
 
03-67 to 01-69 Ronald G. DeLuca  
  Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
3-67 to 2-68 SP4 Michael Reiley  
  Rifleman, LRRP
3rd Platoon, LRRP
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
3-67 to 5-67 PFC Jack K. Torbett  
  Mortar Man
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
3-67 to 3-68 1LT Walter Allen Twyford  
  Plt Ldr
1st Platoon, Weapons Platoon
Bravo Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
1st Plt Ldr, Wpns Plt Ldr, XO with Bravo, S-3 Air with HHC
 
 
3-67 to 3-68 SGT Thomas L. Gardner  
(Tom)
M60 Gunner
Alpha Company, 2nd Battalion
Delta Company, 2nd Battalion
Also Delta 2/35th from 8-67 to 3-68. I have only located 3 buddies I actually served with: Gary (Red) Bartlett and Frank (Doc) Bowden from D 2/35th, and Roger (Bo) Bolerjack from A 2/35th.
 
3-67 to 3-68 SGT Clifford A. Westwood  
  (Westy)
RTO and Commo Chief
1 Plt 1 Sq till June/CP Group
Bravo Company, 2nd Battalion
MEMBERSHIP EXPIRED
 
 
3-67 to 3-68 SGT David C. Crocker  
  RTO, Rifleman, Co. Clerk
Alpha Company, 1st Battalion
Third Platoon
 
 
3-67 to 3-68 Rollins G. Fontenot  
  Plt Sargent
1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
3-67 to 3-68 SGT Michael B. Miller  
  (Mike)
RTO and Chief Computer in FDC
3rd and Mortar Platoons
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
04-67 to 02-68 Larry G. Starling  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
4-67 to 4-68 SP4 John T. Harar  
  Grunt, Door Gunner
3rd Squad, 1st Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
Also Aloha Airlines HHC
 
 
4-67 to 4-68 SGT Stephen L. Weeks  
Charlie Company, 1st Battalion
Wounded on July 15, 1967. Returned to C 1/35 after 3 months. My memories are both crystal clear and hazy all at the same time.
 
04-67 to 04-66 Randy Thorne  
  (Tex)
2nd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
WIA HILL 1062 KONTUM APRIL 05, 1968
 
 
4-67 to 4-68 SP4 Daniel LaRoche  
RTO
1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
4-67 to 4-68 SGT Lowell Jons  
  (Big Jon)
Weapons Squad Leader
2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
 
 
4-67 to 1-68 SP4 Roberto Albandoz  
  Squad Leader
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
04-67 to 04-68 SGT Richard G. Stevens  
  (Steve)
Point, Squad Leader
Delta Company, 1st Battalion
 
 
05-67 to 05-68 John L. Roussell  
  Bravo Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
 
 
05-67 to 03-68 Lawrence W. Rhoads  
  (Larry)
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
5-67 to 5-68 SGT Richard Arnold  
(Bright Eyes)
M60 Gunner
2nd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
PRESIDENT CACTI ASSN 2001-2003
 
5-67 to 5-68 SGT Roger E. Surprenant  
  (Soup)
Point, RTO, Squad Leader
2nd Platoon
Bravo Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
 
 
5-67 to 5-68 SP4 Leonard J. Wise  
  (Jay)
Gunner
3rd Platoon, M-60 Squad
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
5-67 to 5-68 SGT Ronald R. Ensor  
  M60 Gunner
Weapons Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
5-67 to 5-68 SP4 Donald L. Hambrick  
  (Jumpy)
Machine Gunner
2nd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
Delta Company, 1st Battalion
 
 
5-67 to 5-68 SP4 Richard L. Matin  
  (Rick or Preacher)
Rifleman
3rd Squad, 3rd Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
6-67 to 1-68 SP5 Joseph C. Wood  
  (Woody)
Pointman, Rifleman, Gunner
2rd Platoon
Delta Company, 1st Battalion
 
 
6-67 to 6-68 Alfred E. Cook  
  Alpha Company, 1st Battalion
 
 
6-67 to 6-68 SGT James R. Dyer  
  (Jimmer)
RTO
Alpha Company, 1st Battalion
I am not sure which company I was assigned with. "A" company rings a bell. I am very interested in any information about this period of my life.
 
 
6-67 to 6-68 SSG David L. Herbst  
  Platoon SGT, Ops SGT
S3
Delta Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
Delta 2/35th 6-67 to 9-67, HHC 2/35th 1-68 to 6-68
 
 
6-67 to 6-68 SGT James L. Allen Jr.  
  (Lil\' Jim)
Squad Leader
Bravo Company, 1st Battalion
 
 
6-67 to 10-67 2LT Tim Peters  
(Thirty)
Platoon Leader
3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
6-67 to 12-68 SGT Lance D. Cayne  
  Red Leg, RTO/Recon Sgt.
CP
Bravo Company, 2nd Battalion
Alpha Company, 2nd Battalion
Redleg by MOS, spent all but 6 weeks of 18 months with B-2/35th and A-2/35th.
 
 
06-67 to 06-68 SP4 Donald F. Tyler  
  RTO
2nd Platoon
Delta Company, 1st Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SP4 Ken Kochel  
  RTO, FO, 11B
4th Platoon
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SP5 Steven J. Halbrook  
  (Steve)
Company Clerk
HQ
Echo Company, 1st Battalion
 
 
7-67 to 6-68 SGT William C. Douglas  
1st Platoon and HQ
Bravo Company, 2nd Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SGT Edward Justis  
  (Ed)
RTO for Bn XO
HHC, 1st Battalion
 
 
7-67 to 2-68 SGT Gary D. Dittmer  
  11 Bravo
3rd Squad, 3rd Platoon
Alpha Company, 1st Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SGT Rienhardt E. Dannhaus  
(Sonny)
RTO
3rd Platoon, CP
Alpha Company, 1st Battalion
 
7-67 to 4-68 SP4 Romain Voeller  
  Rifleman, Squad Leader
2nd Platoon
Delta Company, 2nd Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SGT Adrain Gwen Jones  
  (Hotel)
RTO
2nd Platoon/CP Group
Alpha Company, 2nd Battalion
 
 
7-67 to 7-68 SGT John L. Anderson  
  (Andy, Sgt Ponytail)
Squad Leader
2nd Squad, 1st Platoon
Charlie Company, 2nd Battalion
 
 
8-67 to 8-68 SGT James N. Anderson  
(Andy)
Squad Leader
1st Platoon, 1st Squad
Bravo Company, 2nd Battalion
CACTI HISTORIAN
 
8-67 to 7-68 MSG Kenneth W. Watters USA(Ret)