Return to Index     New Search


Take Arms
WWII thru Korean War
35th Infantry Regiment


1951 to 1952 CPL Thomas J. Jensen  
  BAR Man
2nd Platoon, 2nd Squad
Fox Company
 
 
09/50 to 09/51 CPL John A. Patterson  
  (Pat)
Rifleman, Barman, Radio oper.
3rd -3rd Squad Hq.
Love Company
 
 
1945 Richard Fezzatt  
  1st Platoon 1st Squad
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1945 Edward Derenne  
  1st Platoon 1st Squad
Dog Company, 1st Battalion
 
 
09/51 to 07/53 PFC William C. Thelen  
  (Bill)
Infantry (M-1)
King Company
 
 
09-51 to 06-52 1LT Grady H. Tumlin  
  Platoon Leader
3rd Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1945 Robert Swinehart  
  2nd Plt 1st Squad Machine Gun
Dog Company, 1st Battalion
 
 
4-53 to 7-53 PFC Irwin Fischman  
  Infantryman
George Company, 2nd Battalion
 
 
1943 to 1943 PVT Ray H. Ainsworth  
  George Company, 2nd Battalion
This entry is for Ray Ainsworth, KIA January 17,1943. His cousin Wade Knapp is looking for more information regards Ray. His email is: wknapp53@gmail.com
 
 
08-44 to 08-46 Glenn R. Bennett  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
08/51 to 06/52 PFC Frank J. Persampieri  
  MP Motars
Mike Company
 
 
1940 to 1945 PFC Clarence ONeal  
  (Buzz)
Machine Gunner
Dog Company, 1st Battalion
Passed in 1985
 
 
WWII PVT  
  George Company, 2nd Battalion
This entry is by Rays cousin Wade Knapp who is seeking more information about Ray. His email is:wknapp53@gmail.com
 
 
1945 Fred W. Fiddle  
  1st Platoon 1st Squad
Dog Company, 1st Battalion
 
 
03/45 to 11/46 SGT James H. Raymer  
  (Chuck)
1st Scout, Office Steno
George Company
Official Rank Sgt, T/4
 
 
1943 to 1945 Jesse Alcala  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1940 to 1943 PFC Phillip Gibstein  
  Rifleman
Baker Company, 1st Battalion
Phillip was of Russian-Jewish descent. Originally from NYC, he later lived in Los Angeles area. He saw heavy combat on Guadalcanal. Phillip passed November 24,2000.
 
 
12/40 to 04/45 SSG Marvin A. Moore  
  Easy Company, 2nd Battalion
Marvin Passed October 16, 2007. RIP Cacti
 
 
1951 to 1952 CPL Daniel Joseph Carter  
  4th Plt
Item Company
Posted By Nephew William J Jernigan
 
 
1945 Grover Nelson  
  1st Platoon 1st Squad
Dog Company, 1st Battalion
 
 
03-40 to 06-45 Emil E. Matula  
  Dog Company, 1st Battalion
George Company, 2nd Battalion
 
 
1935 to 1938 CPT Merle C. Madaffer USA (Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1936 to 1945 Vincent Seminavage  
  HHC, RegHQ
SCHOFIELD BARRACKS DECEMBER 07, 1941
 
 
1939 to 1945 Kenneth Hoser  
  HHC, RegHQ
 
 
1939 to 1942 LTC Jacob M. Freeman USA(Ret)  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Steve Arden  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Theodore W. Pavlovich  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Floyd E. Sterner  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Bob Harrison  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John Hosfield  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1944 Albert A. Llewellyn  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1941 to 1944 David Serebrin  
  HHC, RegHQ
 
 
1941 to 1945 Leonard R. Berk  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John J. Garcia  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 John Ferrer  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Leopold O. Carrillo  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1941 to 1945 Phil C. DiMaria  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1941 to 1943 LTC Kenneth E. Todd USA(Ret)  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1941 to 1945 George J. Andrews  
  Able Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1942 to 1946 Melvin Hackel  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1942 to 1944 William H. Adamick  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1945 Roth S. Schleck  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1942 to 1945 Robert L. Muzzy  
  King Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1942 Welford A. Sherman Jr.  
  HHC, RegHQ
 
 
1942 to 1945 James C. Cook  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1942 to 1945 George Sedlak  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1945 LTC Louis J. Kidhardt USA(Ret)  
  HHC
 
 
1942 to 1945 Angelo Biancalana  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1942 to 1944 Rolland A. Pohe  
  Charlie Company, 1st Battalion
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1942 to 1946 Bert H. Miles  
  Service Company, RegHQ
 
 
2-42 to 8-46 Stephen Sheba  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
02-42 to 10-45 PFC Clarence L. Rouse  
(Rugged)
Demolition Specialist
HHC, 2nd Battalion
 
1943 to 1945 Joe Adamik  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1945 John C. Arbaugh  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1944 George F. Chance  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1943 to 1945 Charles Tomsick  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1945 Alfon Schwarz  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1943 to 1946 Paul W. Baehr  
  Able Company, 1st Battalion
 
1943 to 1945 Hal Dibble  
  Wounded on Luzon April 1945 35th Infantry Regt.
 
 
1943 to 1946 Charles E. Munson  
  Baker Company, 1st Battalion
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
04-43 to 08-45 PFC Frank Marks  
Rifleman
1st Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
Detached to Reg. HQ. late June '45 to print the Cacti New and become a comedian in the Cacti Caravan (A group that entertained the troops).
 
1944 to 1946 Charlie Como  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Gene R. Bennett  
  Anti-Tank Platoon
HHC, RegHQ
 
 
1944 to 1945 Peter Ficorelli  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1949 Wilbur R. Sellers  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Edward H. Pascoe  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1945 Herbert H. Adams  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1944 to 1946 Samuel E. Hopwood  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1944 to 1945 Donald J. Meyer  
  Anti-Tank Company
HHC, RegHQ
 
 
1944 to 1946 John B. Kenny  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1944 to 1945 John W. Baynes  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1944 to 1946 William L. Alexander  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 E. Dean Browning  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1944 Orin W. Love  
  Anti-Tank
 
 
1944 to 1946 SGT William Barber  
(Bill)
Commo Platoon
HHC
 
 
3-44 to 4-51 SSG Enrique Maldonado  
(Hank)
2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
HHC, RegHQ
Served in both WWII and Korea lives in Mexico
 
 
06-44 to 04-45 Charles R. Sheaffer  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
07-44 to 12-45 CPT Elisha C. Sease  
  Company CO
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1945 to 1946 Richard L. Hathway  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1945 Kenneth W. Eubanks  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1945 to 1946 Jack Lee Moriarty  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1945 to 1946 Charles F. Bechtold  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1945 to 1946 Guy J. Gardner  
  Charlie Company, 1st Battalion
HHC
 
 
1945 William E. Leslie  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1945 Audrey Dealon Stanley  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1945 to 1946 Robert W. Fong  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
06-42 to 04-45 LTC William H. Schumacher, USA (Ret)  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1944 to 1946 Paul McGilton  
  Love Company, 3rd Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1945 to 1946 John D. Nicol  
  HHC, RegHQ
 
 
2-45 to 4-46 PVT Everett E. Perry  
  Medic
T-4
HHC, 1st Battalion
 
 
2-45 to 8-46 Tech5 Ralph E. Dean  
   
 
03-41 to 10-45 Arthur Zaccaria  
  Able Company, 1st Battalion
Also served with Cannon Company
 
 
03-45 to 10-47 Edgar B. Smith  
  HHC, RegHQ
 
 
04-45 to 09-45 Tom Wetherell  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
08-45 to 12-45 Charles D. Hill  
  Platoon Leader
1st Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 2LT John Lindsay  
  Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 2LT John Myron, Jr.  
  Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 1LT Ambrose Killarin, Jr.  
  Platoon Leader
Mortar Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
08-45 to 12-45 1LT Thomas M. Spellman  
  Platoon Leader
2nd Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
09-45 to 12-45 1LT John B. Amaker  
  XO
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1946 to 1948 W. Tim Andrews  
  HHC, RegHQ
JAPAN OCCUPATION
 
 
1946 to 1947 Loren McGrew  
  How Company, 2nd Battalion
Japan Occupation
 
 
1946 to 1948 Harold E. Corn  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1946 to 1948 Richard G. Manley  
  Love Company, 3rd Battalion
Japanese Occupation
 
 
1946 to 1947 Howard E. James  
  Love Company, 3rd Battalion
Service Company, RegHQ
Japanese Occupation
 
 
1-47 to 3-48 Shimman Richard  
  Fox Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
JAPAN OCCUPATION
 
 
1947 to 1948 Gerald J. Foley  
  HHC
Japanese Occupation
 
 
1948 to 1951 Sedrel Lee  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1948 to 1953 CPL Raymond M. Thibodeau  
  Medic
Medical Company, RegHQ
 
 
1948 to 1951 SSG Garner W. Brock USA (Ret)  
  Service Company, RegHQ
 
 
1948 to 1952 Lester Blevins  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
5-48 to 10-51 Tech5 Walter F. Perry  
  Medical Tech MOS 409
1st Platoon, A Co.
Medical Company, 1st Battalion
 
 
1949 to 1950 Raymond L. Wager  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1952 George L. Busselen  
  Mortar Man
Heavy Mortar Platoon
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1950 Donald M. Tolliver  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1949 to 1951 Ken Easterday  
  Baker Company, 1st Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Michael H. Attikson  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1949 to 1951 Herman J. Boos  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1950 SFC Frank N. Kruczynski USA(Ret)  
Litter jeep driver
Aid Station
Medical Company, RegHQ
 
1949 to 1951 LTC Harold H. Hartstein USA (Ret)  
  Love Company, 3rd Battalion
HHC, RegHQ
 
 
1949 to 1951 John L. Bennington  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1949 to 1950 Harley J. Coon  
  Baker Company, 1st Battalion
FORMER POW KOREA
 
 
1949 to 1951 GEN Sidney B. Berry USA(Ret)  
  CO
Able Company, 1st Battalion
A Company Commander Korea
 
 
1949 to 1952 Parvin L. Misner  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Norman L. Romine  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1949 to 1951 Richard P. Ziemba  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1949 to 1950 Charles H. Van Lear  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1949 to 1951 Clayton D. Meyer  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
01-49 to 02-51 CPL Jess H. Perkins  
  (Perk)
Infantry Recon
I&R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
3-49 to 2-51 SSG William F. Burns  
  (Little Mooch)
Rifleman, Squad Leader
Security Platoon
HHC, 1st Battalion
 
 
04-49 to 09-51 SFC Herbert Vance  
  Mail Clerk
Security Platoon
HHC, RegHQ
 
 
07-49 to 08-50 Young Ben Irvin  
4th Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Peter Brandt  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 Floyd David Walker  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1952 Harry Sopin  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Robert Aaron  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Morris Penermon  
  (MO)
Baker Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Donald Wrightson  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 1SGT Maxie Brown, USA (Ret)  
  Bravo Company, 1st Battalion
 
 
1950 Paul G. Petredis  
  King Company, 3rd Battalion
FORMER POW KOREA
 
 
1950 to 1951 James F. Waters  
Charlie Company, 1st Battalion
 
1950 to 1951 LTC Luther F. Weaver USA(Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1952 Charles E. Young  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 David M. Williams  
Love Company, 3rd Battalion
Also C Company, 29th
 
1950 Harry T. Moore  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Jack L. Cuthrell  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 SGM William E. Thomas USA(Ret)  
HHC, RegHQ
 
1950 to 1951 COL Louis F. Roederer, USA (Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1953 Rodney L. Scott  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 David Kelly Singleton  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 Thomas J. Frazier  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 Ronald F. Belhasen  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 LTC Gerald M. Bruhnke USAF(Ret)  
  Baker Company, 1st Battalion
After serving with the Infantry in Korea Gerald transferred to the USAF
 
 
1950 to 1951 Augustine M. Winters  
  HHC, RegHQ
 
 
1950 to 1951 COL Sam C. Holliday USA(Ret)  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Marvin E. Swan  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 Joseph I. Labansky Jr.  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1952 Daniel E. Wellman  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 William F. Proctor  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 John J. Mills  
  Love Company, 3rd Battalion
Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Jesus Rodriguez, Sr.  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Richard F. Heske  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 MG Kenneth E. Dohleman USA(Ret)  
  HHC, 1st Battalion
Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Hector Martinez  
  Medical Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Bernard C. Neel  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Henry Bradley  
  George Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 David O. Cassler Sr.  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Alexander Harkness  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 Lewis D. Bathe  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 Hubert S. Hotchkiss  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Anthony Fernandes  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 George E. Coleman  
(Ed)
Easy Company, 2nd Battalion
 
1950 to 1951 COL A. Read Suddaby USA(Ret)  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Francis J. Masquat  
  (Barney)
Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 William M. Whelchel  
(Bill)
HHC, RegHQ
 
1950 to 1951 Stanley J. Nikulski  
  Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 PVT Charles V. Christian  
(Chris)
Rifleman/Radio Operator/BAR Ma
2nd Squad, 3rd Platoon
Able Company
 
1950 to 1951 Robert L. Kisner  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 Maurice R. Murphy  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Charles R. Marion  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1950 Frank L. Blake  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Arthur W. Buckley  
  (Art)
King Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 W. B. Woodruff Jr.  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 SGT August Rosa  
(Augie)
Section Chief
Weapons Platoon, 57th R.R.
King Company, 3rd Battalion
 
1950 to 1951 MSG Earl R. Green USA(Ret)  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1950 to 1951 Paul S. Fleming  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1950 to 1951 Richard Uterstaedt  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 COL Darold R. Freeman USA(Ret)  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
07-50 to 10-51 Gerald J. Saal  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
07-50 to 01-52 SGT John Robert Sabich  
  (Doc)
Medic
George Company, 2nd Battalion
 
 
7-50 to 10-51 CPL Wilmer A. Brooks  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Olen Wilson  
  King Company, 3rd Battalion
SERVED WITH HQ 1/29TH PRIOR TO JOINING KING COMPANY
 
 
07-50 to 1950 Edward A. Rozzell  
  Love Company, 3rd Battalion
ALSO SERVED WITH C 29TH INFANTRY REGIMENT
 
 
8-50 to 8-51 Charles C. Scott  
  BAR Man
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
08-50 to 01-51 COL Charles R. Smith, USA (Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1950 to 1951 James Mancuso  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
8-50 to 8-51 CPL Donald E. Heavner  
  Admin
Service Company, RegHQ
 
 
1950 to 1951 James Mancuso  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
8-50 to 8-51 Wayne D. Clark  
  I & R
HHC, 2nd Battalion
 
 
8-50 to 10-51 1SG Jimmie A. Leighton USA (Ret.)  
  (Shortround)
AID MAN
Baker Company, 1st Battalion
Medical Company, RegHQ
Aid Man with B Co, 35th from Aug 50 thru Apr 51 (I think) in Apr 51 I went back to Med Co until I rotated.
 
 
9-50 to 12-51 SGT Alexander Miguel  
  Browning Automatic Rifle
2nd squad, 1st platoon
Baker Company, 1st Battalion
 
 
9-50 to 11-51 SGT Carl R. Weiss  
  Commo Chief
Dog Company, 1st Battalion
 
 
11-50 to 11-51 SSG William C. Spaulding  
  (Bill)
Platoon Sgt
3rd Platoon
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Wilbert Mertz  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1953 Charles L. Merryman  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Joseph F. Noga  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 George A. Malcomb  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 SSG Harold L. Reinhart  
Forward Observer
How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Paul H. Meyer  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Paul Gerald Fuller  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Carl Batista  
   
 
1951 to 1953 Salvatore Zichi  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1953 George Hartwig  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Lloyd G. Ingebertson  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Robert Horwedel  
  George Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1951 Norman Harris  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Stanley W. Jarocki  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
01-51 to 10-51 Henry L. Hackman  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1951 Hubert Graham  
  (Bud)
George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1953 Marvin E. Ross  
  HHC, RegHQ
 
 
1950 to 1951 Gene T. Owens  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Jess Salley  
  (Bud)
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Warren H. Schuster  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 John Ochoa  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Harold H. Staugler  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Yale Rossett  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Francis Dahl  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Alvyn M. Hinken  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Carl S. Schell  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to '52 Albert J. Bormann  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 James B. Harle MD  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1954 Richard W. Lees Sr.  
  HHC
 
 
1951 to 1952 Ken Sessions  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1951 Ralph Lee Vermillion  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Gerald S. Hildebrand  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 Glendal O. Jenkins  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Leonard W. Ricklic  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1951 SFC Robert E. Sherbourne, USA (Ret)  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Daniel P. Backes  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Joseph S. Antolec  
  King Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Robert Hildebrand  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 William E. Fricke  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 Donovan J. Studer  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Dominick P. Feeney  
  HHC
 
 
1951 Fred M. Danford  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1953 SGM Shelby T. Clark USA(Ret)  
  HHC
 
 
1951 to 1952 MAJ Allen Anway USA(Ret)  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Joseph M. Hubeny Jr.  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 Kevin G. Mullane  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 LTC Ronald R. Jones USA(Ret)  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Donald A. Kincade  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Richard D. Brame  
  HHC
 
 
1952 Daniel Molden  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Francis W. Weyh  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Harry J. Federle  
  Service Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Donald F. Walker  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Lyle E. Canough  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 Edward E. Stifter  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1953 Robert J. Liberty  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 CSM Billy F. Drake USA(Ret)  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1951 to 1952 1SG Sydney N. Hamer USA(Ret)  
  (Sid)
1st Scout
1st and 1st
George Company, 2nd Battalion
Retired as 1st SGT on Sept 1, 1971. I will answer all mail if you send any. Email updated 12/2002
 
 
1951 to 1952 SGT Ernest N. Daniel  
  (Dan)
1st Squad, 1st Platoon
Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 Roger Grant Spindler  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1951 to 1952 Otis K. Wiggins  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1953 Clayton E. Kock  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 to 1952 John Lypowy  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1951 Chester H. Miller  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1951 Alfred C. Woolgar  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Amando Montes  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1951 to 1952 Arthur G. Schreiber  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 John Shoemaker Jr.  
  Able Company, 1st Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1951 Victor H. Gibbins  
  Love Company, 3rd Battalion
29TH INFANTRY REGT / L 35TH CLUB
 
 
1951 to 1952 Milo G. Dahl  
Heavy Mortars, RegHQ
 
3-51 to 5-51 SFC John W. Becker  
  Rifleman, Sniper
3rd Squad, 3rd Platoon
King Company, 3rd Battalion
 
 
4-51 to 1952 PFC Milton` Unger  
  Jeep Driver
1st Squad, 2nd Platoon
Dog Company, 1st Battalion
 
 
4-51 to 2-52 CPL Franklin R. Ricci  
  (Ricci)
Rifleman
4th Squad, 3rd Platoon
Easy Company, 1st Battalion
 
 
07-51 to 06-52 Roy D. Bagby  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
07-51 to 08-51 COL Harvey O. Sweeney, USA (Ret)  
  Platoon Leader
Item Company, 3rd Battalion
 
 
08-51 to 05-52 Lorenzo G. Ortega  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
8-51 to 6-52 SFC Joseph A. Reed  
  (Doc)
Chief Medical Technician
2nd Platoon
King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Roger A. Wolff  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1952 Charles L. Hicks  
  HHC, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Vernon T. Thomas  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1952 Orville M. Hanson  
  HHC, 1st Battalion
 
 
01-52 to 01-55 Thomas L. Loudon  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
01-52 to 12-52 Richard C. Mc Burnie  
  I & R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
1952 to 1953 SFC Dee A. Galbraith  
  Platoon Sgt
3rd Platoon
Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Larry Walsh  
  Easy Company, 2nd Battalion
Service Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Robert L. Hutton  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 George E. Shepard  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 CSM Lee R. Keyser USA(Ret)  
  HHC
 
 
1952 to 1953 Dr. Alvin Jenkins Lowe  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Arlen Dahle  
  HHC, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Bertram L. Hilden  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 Joseph R. Elliott  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1951 to 1952 Gilbert A. Scribner  
(Gib)
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Herman E. Willard  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert E. Cramer  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Harry L. Coil  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Learnold L. Cobbins  
  HHC
 
 
1952 to 1953 Carroll J. Lindsey  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 John E. Belman  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Louis J. Nuchereno  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Edison L. Nester  
  Service Company, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Horace T. Parker  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Kenneth E. Cardinal  
  HHC, RegHQ
 
 
1952 to 1953 CSM Simon Tamez, USA (Ret)  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Frederick K. Breitbeck  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 William J. Egan  
  How Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Julius J. Stankiewicz  
(Jay)
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Richard E. Lopez  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 to 1953 Lester Weber  
  Service Company, RegHQ
 
 
1952 to 1954 Luke Newsome  
  Easy Company, 2nd Battalion
Served in Korea at age 16. Kumwha Area
 
 
1952 to 1953 Joseph R. DePasquale  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1952 Delmer Steffens  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
2-52 to 4-52 PFC Thomas J. Messemer  
  (Tom)
Rifleman
2nd Squad, 2nd Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Ronald L. Crown  
  Easy Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1955 Raymond W. Samars  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Frank A. McIntyre Sr.  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Otis Amason  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Edward C. Wagner  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1952 Bernard Phillips  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert F. Klehr  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1952 Bill J. Thacker  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1954 Ernst J. Grosenick  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 Hite E. Bright  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 Thomas F. Fitzpatrick  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Raul Aguilar  
Dog Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Paul H. Freeland  
  Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Robert L. Barton  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1952 to 1953 Ron Rector  
  Easy Company, 2nd Battalion
How Company, 2nd Battalion
 
 
1952 to 1953 John M. Deuro  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1952 to 1953 Herbert C. Bartling  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1955 Joseph D. Mitchell  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 Joseph H. Pease  
  Item Company, 3rd Battalion
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1953 COL Frederick T. Barrett USA(Ret)  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1952 to 1954 Richard W. Troeger  
  HHC, 2nd Battalion
Fox Company, 2nd Battalion
 
 
2-52 to 9-52 PVT Edgar L. Barnes  
  (Eddie)
Rifleman
I & R Platoon
HHC, RegHQ
 
 
2-52 to 3-53 1LT Richard A. Franklin  
  Asst Bn Surgeon
3rd Bn Aid Station
Medical Company, 3rd Battalion
 
 
03-52 to 03-53 George H. Noud  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
3-52 to 1-53 SGT Andrew G. McDermott  
  (Mac)
Rifle Squad Leader
1st Squad, 3rd Platoon
Baker Company, 1st Battalion
My career after the Army was as a computer programmer. For 24 years of that time I worked for the U. S. Air Force as a civilian at HQ NORAD Command, Cheyenne Mountain Complex, Colorado Springs, CO.
 
 
04-52 to 03-53 Charles M. Guarino  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
05-52 to 08-53 Donald Weigand  
  Dog Company, 1st Battalion
 
 
05-52 to 09-53 Elisha Cypert  
  (Eli)
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
06-52 to 07-52 2LT Edward J. Comolli  
  PLT LDR
Love Company, 3rd Battalion
WOUNDED ON HEARTBREAK RIDGE 07/18/52
 
 
6-52 to 6-53 SGT Paul H. Freeland  
  Platoon Sergeant
81mm Platoon
Mike Company, 3rd Battalion
 
 
06-52 to 04-53 Rollin F. Gardner  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
10-52 to 12-53 Jack Mills  
  HHC, RegHQ
 
 
10-52 to 8-53 SFC Fred Miller  
  Platoon Sgt
4th Platoon
Able Company, 1st Battalion
 
 
10-52 to 8-53 Gerald W. Guinn  
(Jerry)
Forward Observer
4.2 Mortars, 1st Platoon
Heavy Mortars, RegHQ
 
11-52 to 11-53 Frank A. Canton  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 Norton K. Bartlett  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 William S. Ball  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1955 Donald Crowe  
  Baker Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1953 Bill Brunk  
  Able Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1953 William R. Whitten  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Davis E. Newman  
  Anti-Tank Company, RegHQ
 
 
1953 to 1955 Edward C. Fonseca  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 Keith K. Kerssen  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 Floyd H. Deets  
  Medical Company, RegHQ
George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 MG Richard X. Larkin USA(Ret)  
  Able Company, 1st Battalion
HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Gilbert McKenna  
Heavy Mortars, RegHQ
 
1953 to 1954 James J. Mays  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Eugene C. Puumala  
  George Company, 2nd Battalion
 
 
1953 to 1954 David L. Pennington  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
1953 Gilbert Garshman  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1956 Frank K. Phelps  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1955 George H. Wurst  
  Charlie Company, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Jack L. Heuss  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Ranol N. Hemingway Jr.  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Harold C. Jackson  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Saul Geringer  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 George M. Falin  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 John E. Long  
  Service Company, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Burton D. Pace  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Roy E. Hoyt Jr.  
  Item Company, 3rd Battalion
HHC, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 John F. Roberts  
  HHC
 
 
1953 to 1954 Gerald J. Angel  
  Fox Company, 2nd Battalion
HHC, 2nd Battalion
 
 
1953 Richard Coffelt  
  FRIEND OF THE REGIMENT HONORARY LIFE MEMBER
 
 
1953 Joseph F. Lydon MD  
  HHC, 1st Battalion
 
 
1953 to 1954 Richard C. Haitsch  
  HHC
 
 
1953 to 1955 Coy T. Head  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Donald E. Koch  
  HHC, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Washington Bailey Sr.  
  Service Company, RegHQ
 
 
1953 PFC James T. Stasko  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1953 to 1954 Robert V. Simmons  
  Medical Company, RegHQ
 
 
1953 to 1954 Howard W. Jones  
  Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1953 to 1953 Sol P. Baltimore  
  Item Company, 3rd Battalion
 
 
2-53 to 6-54 SSG Foster C. Woodrick  
  (Woody)
Platoon Sgt.
1st Platoon
Easy Company, 2nd Battalion
 
 
04-53 to 06-54 Charles F. Colwell  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
05-53 to 06-53 Edmund E. DiMinni  
  King Company, 3rd Battalion
 
 
5-53 to 8-54 SSG John E. Beesley  
  Fire Direction
FDC
Heavy Mortars, RegHQ
 
 
1954 to 1956 Ronald R. Schneider  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1952 to 1954 Vincent J. Scorsone  
  Love Company, 3rd Battalion
 
 
1954 to 1955 Arthur D. Fiegel  
  HHC, 2nd Battalion
 
 
1954 to 1956 Ralph L. Roper  
  (R L)
Love Company, 3rd Battalion
 
 
1954 to 1955 James J. Barry Jr.  
  Item Company, 3rd Battalion
Mike Company, 3rd Battalion
 
 
1955 to 1956 PFC Henry T.C Szczyglinski  
  (Zig)
Squad Leader
Heavy Weapons, 4th Platoon
Charlie Company, 1st Battalion
 
 
03-55 to 10-56 PFC Ronald E. Stauffer  
  Cook, Field Wireman
HHC, 3rd Battalion
 
 
7-59 to 10-62 SP5 Phil Kinsey  
  Infantryman
2nd Squad, 2nd Platoon
Able Company, 1st Battalion